Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/127

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

sterki pokrajanej słoniny, liścia bobkowego, wsypać pieprzu angielskiego i prostego tłuczonego, położyć rząd mięsa, znów słoniny pokrajanej, potem znów mięso wybite, i tak dalej postępować rzędami. Tuszyć przykryte pokrywą, skoro się sos znajdzie, odlać go, zaprawić śmietaną z ugotowanymi grzybami, zagotować i zalać nim zrazy na półmisku.

39. Zrazy angielskie, doskonałe z cebulowym sosem.
Proporcja: 4—5 f. mięsa wołow., 2 march., 1 pietr., 1 seler. soli, 1 kwarta śmietany, 1 łyżka masła, ½ kwarty cebuli, 4—5 ziarn prostego i ang. pieprzu, imbieru.

Wybić obuszkiem kawał wołowego miękisza i włożyć do niewielkiego garnka lub rondla; włożyć różnej włoszczyzny, osolić, zalać wodą, aby objęła, przykryć i gotować, uważając aby nie przegotować. Sos do tej sztuki mięsa robi się następnie: wziąć kwartę śmietany, sporą łyżkę masła, pół kwarty lub więcej cebuli wzdłuż krajanej jak makaron, gotować to wszystko w nienakrytym rondelku, póki surowizna z cebuli i śmietany nie wyjdzie, uważając, aby nie przydymić, a gotować na małym ogniu, póki znaczna część tego sosu się nie wysadzi. Fajansowy lub srebrny półmisek otoczyć rantem z ciasta, pokrajać gotowe już mięso w szerokie zrazy, podlać sosem, układać rzędami, podlewając ciągle i posypując odrobiną utłuczonego prostego i angielskiego pieprzu, zmieszanego z imbierem. Skoro się półmisek nałoży, zalać sosem, i wstawić do gorącego pieca.

40. Zrazy (à la Nelson), z polędwicy.
Proporcja: 4 f. mięsa woł., 2—3 łyżek sporych masła, 2—3 cebul, 1 f. chleba, soli, 8—9 grzybków suszonych, ½ garnca kartofli.

Z wołowej polędwicy ubić zrazy, posolić trochę i zostawić na parę godzin. Wysmarować grubo dno rondla masłem, posypać usiekanej cebuli i tartego chleba, po-