Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/126

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
1—1½ szkl. buljonu, kawałek chleba, ¼ f. słoniny i 1 łyżka masła.

Kawał mięsa wołowego od krzyża pokrajać na spore zrazy, wybić je, nasiekać tylcem noża i trochę posolić. Usiekać drobno kawałek wołowego mięsa, dodać trochę łoju, utłuc to w moździerzu, włożyć parę żółtek, jedno całe jaje, trochę utartej bułki, angielskiego i prostego pieprzu, wymieszać mocno, i tym farszem przekładać szczelnie zrazy, póki się nie uformuje duża bryła. Ścisnąć ją mocno, wyłożyć brytfannę słoniną, na nią położyć sztukę mięsa, posmarować rozbitem jajem, osypać chlebem, na wierzchu znowu pokryć słoniną lub polać masłem, a podlawszy buljonem wstawić do pieca. Na wydaniu pokrajać w płaskie kawałki i zalać przecedzonym sosem.

37. Sztuka mięsa zrazowa, w garnku pieczona.
Proporcja: 4 f. mięsa woł., ¼ f. słoniny, soli, 3 march., 1 cebula, 1 pietr., 1 seler, ½—1 cytryny, 1 szkl. wina, 2—4 kawał. cukru, 1 łyżka masła, rozczyny do oblepienia gar.

Pokrajać mięso jak na zrazy; wybić obuszkiem drewnianym i trochę posolić. Wyłożyć garnek w plastry pokrajaną słoniną i rozmaitą włoszczyzną, używając najwięcej marchwi, połoźyć na to rząd zrazów, kilka talerzyków cytryny i trochę masła, potem znowu zrazy, i tak przekładać masłem i cytryną, póki wystarczy. Nakoniec zalać szklanką wina, osłodzongo cukrem, zalepić garnek rozczyną chlebową i w piec wstawić. Dając do stołu, obwinąć garnek serwetą.

38. Sztuka mięsa zrazowa angielska.
Proporcja: 4 f. mięsa, ½—trzy czwarte f. słoniny, soli, 4—5 liści bobkowych, po kilka ziarn pieprzu ang. i prost., 1 kwaterka śmietany, 6—8 grzybów.

Z mięsa wołowego, cielęciny lub baraniny zrazy mocno wybić obuszkiem; na spód rondla położyć w pla-