Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/107

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.
  2. Sztuka mięsa zapiekana ze śmietaną i serem.
  Proporcja: Mięsa wołow. i włoszczyzny jak zwykle, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 2—3 pory lub 1 cebulę, trochę soli, 4 żółtka, ½ kwarty śmietany. Można 2—3 łyżek tartego sera.

  Rozpuścić łyżkę masła, usmażyć w niem kilka główek uszatkowanych porów, lub w braku onych cebuli, zmieszać z łyżką sporą mąki, i znowu razem podsmażyć; rozbić to półkwartą śmietany, zagotować, rozbić czterema żółtkami, popieprzyć, posolić, polać tem zgotowane w buljonie, zgrabnie pokrajane i ułożone na półmisku mięso, i zapiec (15—20 minut).
  Można tę sztukę mięsa osypać z wierzchu tartym holenderskim lub prostym serem i wstawić do pieca dla zarumienienia.

  3. Sztuka mięsa z borowikami suszonymi lub świeżymi.
  Proporcja: 4—5 f. mięsa, 10—12 susz. borowików, włoszczyzny jak zwykle, 1 łyżka mąki, 1 łyż. masła, 2 cebule, ¼ kwarty śmietany, 5 żółtek, soli.

  Kilkanaście borowików suszonych ugotować na miękko w wodzie z różną włoszczyzną. Podsmażyć łyżkę mąki w łyżce masła, usiekać parę upieczonych cebul, zmieszać je z podsmażoną mąką i znowu zasmażyć, poczem rozprowadzić półkwartą grzybowego smaku i kwaterką śmietany, zagotować dobrze, włożyć uszatkowanych borowików, rozbić pięciu żółtkami i zalać ugotowane, wyjęte z buljonu, pokrajane i posolone na półmisku mięso, i wstawić do pieca.
  Jeżeli do tej sztuki mięsa mają się użyć świeże grzyby, borowiki lub pieczarki, należy je zwyczajnym sposobem utuszyć, a do sosu zamiast grzybowego smaku, użyć pół kwarty buljonu, w którym się mięso gotowało.
  Dla odmiany można tu użyć solonych rydzów; lecz