Strona:Konfitury, kompoty i inne konserwy owocowe.pdf/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Dla aromatu dodaje się kawałek wanilji. Gorące gruszki układa się szczelnie wraz z ulepem w dobrze wygrzane kompotjery i zalewa natychmiast roztopionym pechem[1] na grubość trzech palców. Konserwują się tak wybornie. Niektóre gospodynie wpierw studzą kompot, potem dopiero układają w słoje i zalewają pechem. I jeden i drugi sposób daje doskonałe rezultaty.
54.Melon. Dojrzały melon obrać delikatnie ze skórki, odrzucić ziarnka i miazgę, pokrajać w zgrabne kawałki, ułożyć w salaterkę i zalać wrzącym, gęstym bardzo syropem, (szklanka wody na 80 deka cukru). Trzymać tak 24 godziny, syrop scedzić, wygotować ponownie do gęstości, włożyć weń melon, gotować pięć minut, ostudzić. Nakładać do pełna w kompotjery, zalać grubo pechem i konserwować w suchem miejscu. Wyborny kompot, którego nieduży dodatek do kompotu z innych owoców, np. jabłek świeżych, lub suszonych znakomicie podnosi smak jego.
Z jabłek, które przez rok prawie cały są na rynku, kompotów się zwykle nie robi, można, co najwyżej, zrobić kompot z małych, rajskich jabłuszek, postępując z niemi jak z gruszkami lub śliwkami, — nie obiera się ich, tylko gęsto nakłuwa i blanżeruje.




  1. Przypis własny Wikiźródeł pech — pak, pozostałość po destylacji smoły pogazowej (z niem. Pech 'smoła'); zob. pak węglowy w Wikipedii
26