Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.
o Aktach stanu cywilnego.


TYTUŁ  II.
o Aktach stanu cywilnego.
DZIAŁ I.
Urządzenia ogólne.

34.Akta ſtanu cywilnego wyrażać będą: rok, dzień, godzinę ich przyięcia, nazwiska, imie, wiek, stan i mieysce zamieszkania wszyſtkich osób, które są w nich wzmiankowane.

    ta, to iest wszystko to, cokolwiek na wyżywienie, odzienie, mieszkanie, i przyzwoite utrzymanie potrzebném bydź może. Akt iest to wszelka czynność prawna, sądowa; Akt uroczysty solennel, Urzędowy authentique, są to czynności ze wszelkiemi formalnościami odbyte; Akt urzędowy wytłumaczony iest w artykule 1317.

    Skazanie Condamnation; Wyrok, Decret, Jugement; wocznie Contradictoire, to iest gdy strony stawaią; zaocznie, par defaut w przedmiotach cywilnych; par contumace w keyminalnych, gdy która strona nie stanęła. Wykonanie Execution. Wizerunek Effigie.

    Samem przez się prawem, sam przez się de plein droit, ipso jure, to iest iak tylko to nastąpi, na czém zasadza sie prawo. Nieprzytomny absent jest osobny tytuł o nieprzytomnych, zaczyna się od artykułu 112.

    Przedawnienie, Prescription iest ostatni tytuł w Xiędze Trzeciey o przedawnieniu.

    Dobra bezdziedziczne, majątek bezdziedziczny, to iest takie dobra, które nie spadaią na krewnych, albo na inne szczególne Osoby, Bona vacantio, Prawem iakie jest na dobra dziedziczne, par droit de dêshérence, jus in caduca bona.