Strona:Kazimierz Wyka - Rzecz wyobraźni.djvu/200

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  Całuję ten śliski kamyczek,
  Pożeram ten śliski kamyczek —
  Na jutro mi już nie starczy,
  Mój Boże, i zacznie się głód.
  (Wdowiec)

  W takim ujęciu Grochowiak wprost i bezpośrednio nazywa te nowe rysy, dla których również sztuka dysonansu i antytezy jest główną możliwością wyrazu poetyckiego. I to właśnie doświadczenie ideowe prowadzi do jego utworów najlepszych i już teraz oryginalnych, mimo że w całości zbiorku znajdują się w zdeklarowanej mniejszości.
  Zaliczam do nich dwie grupy liryk. Pierwszą, gdzie widzenie kontrastu, dysonansu i sprzeczności jako nauka z połowy stulecia wyraża się na planie raczej estetyzującym, na planie bliskim igraszce rekwizytów poetyckich. Tyle że zgrzyt i skrzyp nowych zawiasów, wokół których te rekwizyty się obracają, ostrzega, że igraszka narodziła się w epoce, kiedy ciała ludzkie przetapiano na mydło: Don Kiszot, Kino wiejskie, O — 1945, Drwale, Budowa, Król zabity.
  Stąd też ostre zgrzyty w lirykach skądinąd stylizowanych, jak np. Verlaine. Toulouse-Lautrec przy podobnym zgrzycie się przypomina.

  Tiko-tako, tiko-tak,
  Już dyliżans wjeżdża w ganek,
  Dama rączką zza firanek
  Daje znak.

  Verlaine chciałby do niej wybiec,
  Podać rękę jej pod stopę,
  Lecz spostrzega świecy kopeć
  I rozbite pudło skrzypiec.

  Szklankę z rysą, nad kieliszkiem
  Swej kochanki tłusty biust —
  A kochanka pcha do ust
  Rozwaloną czarną kiszkę.

  Tę składankę utworów owiewa jednak mgiełka poetyzacji i estetyzowania — niedobra, częsta u Grochowiaka. A przepędzić poetyzowane mole, a okna otworzyć szeroko!
  Dalsza grupa liryk to własne już osiągnięcia Grochowiaka.