Strona:Kazimierz Bartoszewicz - Słownik prawdy i zdrowego rozsądku.djvu/27

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
19

tylko przynosi korzyści, kiedy do niej jak najmniej miesza się polityka. Lassalle twierdził, że w całych Niemczech niema nawet dwudziestu ludzi znających się na ekonomji politycznej, biorąc więc proporcjonalnie, u nas nie powinno być ich ani dziesięciu, a przecież w Warszawie, w Galicji i w Poznańskiem jest ekonomistów z górą 10,000. Zwłaszcza w Galicji mamy pełno profesorów ekonomji, finansistów, ekonomistów w publicystyce (od tych i w Warszawie aż się roi), w sejmie, w radach miejskich i t. d. Niektórzy z nich nawet pensję pobierają, — a kraj ekonomicznie coraz gorzej stoi. Stąd pytanie: czy nie lepiejby stał, gdyby miał mniej ekonomistów?
Elba, rzeka, która niegdyś odgraniczała Słowian od Niemców; zwała się wówczas Łaba. Jest wszelka nadzieja, że jeżeli niemcy dalej, tak jak obecnie, będą pracowali nad pozyskaniem sympatji Europy wogóle, a Słowian w szczególe, rzeka ta powróci do swego nazwiska i stanowiska. Co daj Boże — amen!
Eldorado dla galicjan Wiedeń, dla poznańczyków Monte-Carlo, a dla warszawian Paryż.
Elegja, rodzaj poezji, której cechą smutek, żałość, tęsknota. Prawie cała obecna nasza „młoda poezja“ jest elegijna, wywołuje bowiem żal i tęsknotę po dawnej poezji.
Elektryczny tramwaj, patrz pod: druciarz, lub: morderca.
Elementarnych klęsk mamy wiele — największa z nich: brak szkół elementarnych.
Emancypacja kobiet jest już na ukończeniu. Z kolei nastąpi emancypacja mężczyzn, to jest wyswobodzenie się ich z pod pantofla, zdobycie sobie równo-