Strona:Karol Mátyás - Ludowe nazwy miejscowe w powiecie Brzeskim w Galicyi.djvu/50

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.



Ludowe nazwy miejscowe w powiecie brzeskim w Galicyi.
napisał
Dr. Karol Mátyás.
(Ciąg dalszy[1]).
XIV. GMINA DRUSZKÓW PUSTY.
A. Wieś Druszków pusty.

Właściwie Dróżków pusty, chociaż obok dwóch powyższych pisowni znaleźć można w aktach i na dawnych tablicach gminnych Drużków i Drószków pusty.
Nazwę wyprowadzają od słów „droga,“, „dróżki“. Góra, na której leży obecnie wioska, pokryta była w dawnych czasach całkowicie dużym lasem, przez którego środek przechodziła droga uczęszczana więcej przez pieszych podróżnych, niż fury, było to najbliższe połączenie miasta Nowego Sącza z Bochnią. Ludzie dla skrócenia sobie drogi szli tędy, a w ustach ich były często słowa: „Chodźmy na dróżki! pójdziemy na dróżki“ tz. na bliższe drogi. Może też przez tę górę przechodziła inna drożyna lub droga opisana miała odnogi, dość, że stąd poszła nazwa późniejszej osady na górze. Przymiotnik „pusty“ dodano osadzie po wielkiej cholerze, która wyludniła ją tak, że jeden nie został człowiek.

Jak tradycya sięga, w drugiej połowie XVIII wieku właścicielem Druszkowa pustego był niejaki Leszczyński, który w gniewie przebić miał widłami w polu księdza z Wojakowej (parafia),

  1. Zob. „Lud“ III. str. 330—346.