Strona:Karol Mátyás - Ludowe nazwy miejscowe w powiecie Brzeskim w Galicyi.djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
08.   Uszef, „łąki, nazywają się dlatego, że ciągną się około granicy Przyborowskiej i Ryśkiej, a granicą samą płynie potok albo przekopa obszerna, Uszef zwana, do której schodzą wody z gruntów i łąk Przyboroskich i Ryśkich“.
09.   Wierzchowina, „bo te łąki są bardzo bagniste, mokre i bardzo przepadziste, tak, że trudno kiedy z nich siano wozem wywieźć można, ponieważ koni strzymać nie mogą, tylko, że wierzchem po nich, pomimo, że się bardzo zaginają, chodzić i siano kosić się da, więc dlatego nazwane zostały wierzchowina“.
10.   W olszynie, „bo te łąki po większej części olszyną są zarośnięte“.
F. Pastwiska.
01.   Borek, „bo w tem miejscu stał las, bór zwany, a gdy las ten został wycięty i wykorczowany, tak ten grunt zapuszczony został na pastwisko, więc to pastwisko od nazwy lasu bór zostało nazwane borek“.
02.   Garncarskie doły, „bo na tem pastwisku wynaleziono glinę użyteczną dla garncarzy do wyrabiania garnków, misek i różnych naczyń kuchennych“.
03.   Jagniówka, „bo jest położone i ciągnie się pasmem około domów przysiółka, Jagniówką zwanego“.
04.   Podszuminie, „bo jest pod samym lasem Szumin zwanym“.
05.   Wisowatki, „bo jest położone przy przysiółku, Wisowatki zwanym“.
G. Lasy.
01.   Grobla, „bo jest położony na wyższem wzgórzu czyli grobli około stawu, który staw został zamieniony na łąki“.
02.   Szumin, „nazwę tę dostał według tradycyi, że w dawnym czasie zerwał się bardzo silny wicher z wielką burzą i prawie wszystkie drzewa w tym lesie nawet z korzeniami powywracał, a że przez długi czas w tym lesie dawał się słyszeć wielki szum, więc z powodu tego szumu został nazwany Szumin“.
H. Góry, pagórki.

Górka, wzgórze.

I. Rzeki.

Glinnik, później Uszwica, p. wyżej B.