Strona:Karol Mátyás - Ludowe nazwy miejscowe w powiecie Brzeskim w Galicyi.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
wielgá tonia (toń), ze zyrdką dna nie dostáł; teráz nie jes tak głęboko. Nazywá sie po tem Zabikońka, bo tam przed śtyrdziestu moze laty nieboscykowi Pabijánowi (gospodarzowi z Biesiadek) zabiła sie pára koni, wpadła do tego bagna ji udusiła sie“.


V. Gmina Biskupice radłowskie.

A. Wieś Biskupice radłowskie.

„Nazywá sie látego, bo przed wiekami dobra Radłów nálezały do majątku Biskupów krakoskich, a skoro lezy na granicy tych dóbr, to jako granica tego państwa nazwali ją Biskupicami radłoskiemi“.

B. Przysiołki.

Chałupki, kilkanaście chatek za Dunajcem tz. z drugiej strony Dunajca (prawy brzeg), zamieszkanych przez chudobnych (ubogich) wyrobników, chałupników, którzy pobudowali się przy pastwisku gminnem. „Jezeli który z nich obok chałupiny má jedne morge pola, to juz cała jego parada“.

C. Zagrody.

Golbówka od właściciela chłopa nazwiskiem Golba (Jakób).

D. Role.
01.   Basta (duże pole o przestrzeni około 300 morgów, ciągnące się ze wschodu na zachód od Dunajca aż do Zdrocheckiej[1] granicy. „Za dáwnych polskich casów był sygnáł cyli wiezá wysoká sygnałowá na tem polu wybudowaná. Na ty wiezy mieskáł stróz i do tego miáł kilka morgów grontu darowane za to, ze, jak Turki albo Tatary sie zblizali, rozpáláł na scycie ty wiezy ognisko, przes co dajáł znák, jakoby telegrám, ize tu nieprzyjáciel; wtencás polskie wojsko przybywało i nieprzyjáciela zwycięzali. Po tem gront ten otrzymáł nazwe Basta“.
Inni tak tę nazwę tłómaczą:
„Za dáwnych casów była na tem polu chałupa, którá nalezała do bogatego gospodarza, co sie nazywáł Basa. Juz dáwno ta famielijá wymarła“.
  1. Gmina Zdrochec (pow. Brzeski).