Strona:Jean Tarnowski - Nasze przedstawicielstwo polityczne w Paryżu i w Petersburgu 1905-1919.pdf/79

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Kwestja naturalizacji. – Tej kwestji, odnośnie do Polski poświęconym jest w traktacie wersalskim artykuł 91, który brzmi jak następuje:
Art. 91. – „Obywatele niemieccy, mający stałe zamieszkanie (domicile) na terytoriach uznanych ostatecznie za część Polski, nabędą z samego prawa obywatelstwo polskie z wykluczeniom obywatelstwa niemieckiego.
„Wszelako, obywatele niemieccy lub ich potomkowie, którzy obrali stałe zamieszkanie na tych terytorjach po 1 stycznia 1908 r. będą mogli nabyć obywatelstwo polskie tylko za specjalnem zezwoleniem Państwa polskiego.
„W przeciągu dwóch lat od daty wejścia w wykonanie tego traktatu, obywatele niemieccy w wieku lat 18, mający stałe zamieszkanie na terytoriach uznanych za część Polski, będą mieli przawo wyboru (opcji) na rzecz obywatelstwa niemieckiego.
„Polacy, obywatele niemieccy, mający ukończonych lat 18 i posiadający stałe zamieszkanie w Niemczech, będą mieli ze swej strony prawo wyboru na rzecz obywatelstwa polskiego.
„Wybór męża pociąga za sobą wybór żony, wybór rodziców pociąga za sobą wybór dzieci wieku niżej lat 18.
„Wszystkie osoby, które skorzystają z przewidzianego prawa wyboru, będą mogły (auront la faculté, may) w przeciągu następnych 12 miesięcy przenieść się do Państwa, na którego rzecz dokonały wyboru.
„Będą one miały prawo zachować majątek nieruchomy, posiadany na terytorium państwa, w którem miały stałe zamieszkanie przed dokonaniem wyboru.
„Będą one mogły wywieść bez cła swój majątek ruchomy wszelkiego rodzaju do kraju, na którego rzecz dokonały wyboru i będą wolne od wszelkich opłat lub taks wywozowych, gdyby jakiekolwiek były zaprowadzone.
„W takim samym terminie Polacy, obywatele niemieccy,