Strona:Jarosz Derdowski - O Panu Czorlińscim co do Pucka po sece jachoł.djvu/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
VIII.

Najwyższemi górami na Kaszubach i wogóle na Pomorzu są Góry Szymbarskie, znane dziś lepiej pod nazwą Wieżyca, wysokości 300 metrów, po nich następują Chełmice pod Wielem, wysokości 213 metrów. Znaczną wysokość ma także stercząca sama jedna z pośród piaszczyzny Łysa Góra pod Gostomiem, w pow. kościerskim.
Kraj od wieków zaniedbany. Przez cały wiek 19 rząd pruski ze względów politycznych nic tu nie uczynił dla podniesienia bytu materjalnego mieszkańców. W połowie ubiegłego stulecia handel zbożowy i bławatny znajdował się w ręku żydów, niemal każda wioska miały swego żyda. Przemysłu domowego wśród ludu wiejskiego niemal że nie było. Według J. Karnowskiego — Mestwin 1927 — kołowrotek był powszechnie używany w okolicy Brus. Przędzę oddawano do fabryki tkackiej do Jastrowa. Robienie w krosnach znane było wtenczas tylko pewnym jednostkom. Więzenie zaś było rzadką umiejętnością, więźli raczej mężczyźni, mianowicie owczarze.
Odżywienie się było więcej niż skromne. Poseł kaszubski Thokarski powiedział w roku 1881 w sejmie pruskim, że biedny lud kaszubski wcale mięsa nie jada, chleb bardzo rzadko, żyje tylko żurem, kartoflami, brukwią i kapustą. Bydło, masło i mleko itd. sprzedawać musi w mieście żydom i Niemcom, aby miał na sól i podatki.
O starych ubiorach kaszubskich mało wiemy. Niemieccy autorzy jak Lorek i Tetzner podawają dokładny opis ubiorów Słowińców z nad jeziora łebskiego. Wiemy tylko, że mężczyźni nosili długie granatowe sukmany, zapinane na haczyki, z czerwonemi wyłogami u rękawów, a na głowie „czapuzę“ z owczej skóry.