Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/66

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Art. 3.

Państwo Polskie przyznaje każdemu, na swoim terytorium, swobodę działania, w granicach nie uszczuplających w niczem takiejże swobody i interesów innych jednostek.

Art. 4.

Państwo Polskie przyznaje każdemu, bez żadnych wyłączeń, możność korzystania z wszystkich praw w tem państwie ustanowionych.

Art. 5.

Państwo Polskie rozkłada, w równej mierze, na wszystkich swych obywateli, bez żadnego wyjątku, wszelkie ciężary I obowiązki, z prawomocnych jego ustaw wypływające: otacza osobę, mienie i życie każdego jednakową opieką, ale ściąga z tą samą surowością w wszelkie z czyjejkolwiek strony przeciw prawu wykroczenia.

Art. 6.

Państwo Polskie władzę swą, którą rozkłada na rządzącą, ustawodawczą i organizacyjną, sprawuje zapomocą powołanych do tego organów, które mogą pochodzić z mianowania lub z wyboru. Głównymi organami władzy są: 1) Naczelnik Państwa, powołany do sprawowania rządów, do którego należy władza zwierzchnia. 2) Mianowany przez niego rząd, powołany do sprawowania władzy wykonawczej. 3) Sądy, powołane wymiaru sprawiedliwości. 4) Sejm, składający się z Izby poselskiej i Senatu, powołany do uchwalania ustaw. 5) Zgromadzenie Narodowe, powołane w razie potrzeby, do przeprowadzenia zamierzonych w Konstytucji zmian i do wyboru Naczelnika Państwa.

Art. 7.

Powoływanie do władzy organów państwa, pochodzących z wyboru opiera się na głosowaniu, do którego dopuszczonemi są wszystkie warstwy społeczeństwa, w ugrupowaniach uznanych przez państwo za pożądane dla jego życia i rozwoju w kierunku: gospodarczym, kulturalnym i społecznym. Kto do żadnego z takich ugrupowań nie należy, nie może być do głosu dopuszczony.