Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/39

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

czemi organami administracji państwowej lub pomiędzy osobami prywatnemi, a którymkolwiek z tych organów. Cztery pozostałe sekcje zajmują się badaniem i oceną wszelkich spraw administracyjnych. Na czele każdej sekcji stoi przewodniczący, który ma tytuł Prezesa danej akcji. Przewodniczącym zaś całej Rady Stanu jest z urzędu minister Sprawiedliwości, ale on jest nim tylko teoretycznie, bo rzeczywistym przewodniczącym tej Rady jest jej wiceprezes.
Wydawanie sądów i pobieranie decyzji w sprawach przez Radę Stanu wytaczanych przypada w udziale wyższej kategorji jej członków, noszących nazwę Radców Stanu. Przygotowywanie materjału pod te sądy i decyzje, jest udziałem drugiej kategorji jej członków, z których jedni noszą nazwę „referentów” (maitres de requêtes), drudzy „audytorów” (auditeurs). Ci ostatni dzielą się ze swej strony na audytorów 2-giej i 1-ej klasy.
Francuska Rada Stanu rekrutuje się u swej podstawy drogą konkursu. Dla uzyskania posady audytora 2-giej klasy, trzeba dopełnić dość trudnych warunków konkursowych, do czego dochodzi się zwykle w wieku lat25. Audytorów 2-giej klasy jest 22. Po ośmiu latach służby, mogą oni otrzymać awans na audytorów 1-szej klasy. Tych ostatnich jest 18 i kto tego awansu nie otrzyma, musi z Rady Stanu ustąpić lub pozostać wiecznie na stanowisku najniższem: audytora 2giej klasy. W ten oto sposób odbywa się w tej Radzie, u samej jej podstawy, selekcja na późniejszy jej skład. Po pięcioletnim pobycie na stanowisku audytora 1-szej klasy, można być powołanym na referenta, których jest 32. Na trzech referentów, dwóch musi być wziętych z pośród audytorów 1-szej klasy. Doszedłszy do pięćdziesiątki, referent może być mianowany Radcą Stanu, których liczba nie przenosi 40-tu. Na dwóch Radców Stanu, jeden musi być wybrany z pośród referentów. Poza tym wyborem, wolno Rządowi w granicach wyżej wymienionych, obsadzać stanowiska referentów i Radców Stanu, kandydatami, wziętymi z zewnątrz Rady. Znaczną część Radców, wziętych z zewnątrz, stanowią dawni prefekci. Legalnym wiekiem, w którym można otrzymać zamianowanie do Rady Stanu jest dla referentów nie niżej lat 27, a dla Radców Stanu nie niżej 30-tu.
Rada Stanu jest rok rocznie powoływaną do badania około trzydziestu tysięcy spraw, z których mniej więcej dwadzieścia