Strona:Jan Dąbski - Pokój ryski.djvu/51

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

lityki rozlewu krwi, skierowanej przeciwko masom pracującym tak Republik Sowieckich jak i Polskiej, ponieważ sama Entente'a wojnę tę podtrzymywała, przygotowywała i pchała do niej polski rząd obszarników, który i sam był ze wszechmiar zainteresowany w ujarzmieniu włościan i robotników Ukrainy, Litwy i Białej Rusi i w żadnej mierze nie liczył się z niechęcią polskich mas pracujących do napaści wojennej na bratnie ludy pracujące sąsiednich Republik.
W końcu kwietnia 1920 r. rozpoczyna się polska ofenzywa na Ukrainę i Naczelnik Państwa Polskiego, Piłsudski, ogłasza swój manifest „Do ludu ukraińskiego“, przewidując zajęcie całej Ukrainy przez wojska polskie, t. zn. bezbrzeżne perspektywy imperjalistyczne, urzeczywistnienie których oznaczałoby dla włościan i parobków Ukrainy wznowienie dzikiego ich ujarzmienia przez polskich obszarników, a dla polskich robotników i włościan — nieobliczalne wydatki na utrzymanie w interesie obszarników polskich olbrzymiej armji, niezbędnej do ujarzmienia okupowanych miejscowości. Jednocześnie w tym samym manifeście narzuca Ukrainie z zewnątrz t. zw. rząd Petlury, odrzucony wolą pracującego ludu Ukrainy. Rzeczpospolita Polska zapomocą bagnetów Legjonów swoich narzucała Ukrainie pracy swój ustrój państwowy.
Rządowi sowieckiemu nie pozostało nic innego, jak tylko chwycić za broń do walki wspólnie ze sprzymierzonym rządem ukraińskim przeciwko napadającemu z zewnątrz wrogowi.
Czerwona Armja Rewolucyjna wznowiła swą ciężką walkę z wrogami, zagrażającymi Sowieckim Republikom, z nowemi próbami imperjalizmu światowego zaduszenia rewolucyjnej Sowieckiej Rosji i Ukrainy. Natężają znowu wszystkie swe siły walczące o byt masy pracujące Sowieckiej Rosji i Ukrainy. Pełne zapału czerwone armje pracy rzuciły się w bój i wyparły wojska polskiej, prowadzone przez polskich obszarników z ujarzmionych przez nich miejscowości i zmusiły wkońcu rząd polski do przychylności w stosunku do polityki pokojowej sowieckich rządów Rosji i Ukrainy.
Rząd Rosyjski odrzucił pośrednictwo rządu angielskiego, gdyż uważa go za stronę zainteresowaną, jako członka tegoż Związku Państw imperjalistycznych, w którego skład wchodzi Rzeczpospolita Polska a również i dlatego, że rządy Entente'y wszelkimi środkami przygotowywały i podtrzymywały wojenną politykę polskiego rządu.
Rząd Rosyjski chciał się przekonać, czy zmienił nakoniec rząd polski swoją politykę, choćby pod wpływem niezbitych argumentów bohaterskiej armji czerwonej i oczekiwał bezpośrednio zwrócenia się