Strona:J. W. Draper - Dzieje stosunku wiary do rozumu.djvu/292

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

3) Okres wyjaśnienia przyczyn praw tych: działalność Newtona.
Przejście z trzeciego do drugiego okresu, zależało od rozwoju tej części mechaniki, która bada dynamikę, a która od czasów Archimedesa i szkoły Aleksandryjskiej wcale nie postępowała.
W Europie chrześciańskiej nie było badacza filozofii mechaniki aż do Leonarda da Vinci, urodzonego w r. 1452. Jemu, a nie lordowi Baconowi, należy przyznać odrodzenie tej nauki. Bacon bowiem nietylko ciemnym był w matematyce, lecz nie umiał ocenić zastosowania jej w poszukiwaniach fizycznych. Pogardliwie odrzucał on układ Kopernika, wynajdując niedorzeczne przeciw niemu zarzuty. Właśnie gdy Galileusz zbliżał się ku swym znakomitym odkryciom teleskopowym, Bacon ogłaszał swe wątpliwości o pożytku narzędzi w badaniach naukowych. Przypisywanie jemu wprowadzenia metody indukcyjnej czyli uogólniającej dowodzi nieznajomości dziejów. Fantastyczne jego zacieki filozoficzne nigdy nie miały żadnego zastosowania: nikt ani pomyślał nigdy o ich zużywaniu. Wyjąwszy chyba Anglię, nikt nie zna prawie jego imienia.
Wspomnę o da Vincim bardziej szczegółowo w dalszym ciągu. Z dzieł jego, w rękopisie pozostających, dwa tomy znajdują się w Medyolanie, a jeden w Paryżu, przewieziony przez Napoleona. W lat prawie siedmdziesiąt śladami da Vinciego