Strona:J. W. Draper - Dzieje rozwoju umysłowego Europy 01.pdf/381

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


SPIS RZECZY.

Stron.
O rządzie praw w przyrodzie.

Przedmiot dzieła. Jego trudności. Stopniowe zdobywanie pojęć o rządzie praw w przyrodzie. Poparcie przez odkrycia astronomiczne, meteorologiczne i fizyjologiczne. Wyjaśnienia z praw Keplera, wiatrów zwrotnikowych, z wędrówki ptaków, z równowagi życia zwierzęcego i roślinnego, z przemiany gatunków i ich długowieczności.
Człowiek pojedyńczy jest pierwowzorem towarzystw, i całéj ludzkości. Objawiają się tu wszędzie pewne okresy życia i rządzą warunki fizyczne, a więc prawa.
Plan niniejszego dzieła. Historyja umysłowości greckiéj. Pięć jéj charakterystycznych okresów. Historyja umysłowości europejskiéj.
Wspaniałość teoryi o rządzie świata przez prawa .....

3

Europa. Jéj Topografija i Etnologija. Jéj pierwotne sposoby myślenia i kolejne ich przeobrażenia, wyrażone w greckim Okresie Łatwowierności.

Opis Europy: jéj topografija, meteorologija i wiekowe ruchy geologiczne. Działanie tychże na jéj mieszkańców.
Jéj etnologija ze słówników wywiedziona; została ona zaludniona z Azyi.
Porównawcza teologija Grecyi: szczebel czarownictwa, szczebel uczłowieczania (antropocentryczny). Wiąże się z błędną geografiją i astronomiją. Niebo, ziemia, świat podziemny. Początek, dalsze przeobrażania się i postępy teologii greckiéj. Kończy się na filozofii jońskiéj.