Strona:J. Łepkowski, J. Jerzmanowski - Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi odbytej w r. 1849.djvu/67

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

ścią naznaczyć można. W ołtarzu wielkim jest niezły olejny obraz św. Mikołaja; na tle obrazu, widać Stary Sącz jeszcze murem opasany. Ołtarz ten poświęcał suffragan krakowski Kunicki roku 1740.
Na drodze do Nowego Sącza, obok gościńca, stérczy kościołek we wsi:
Biegonicach. Z inwentarza kościelnego z roku 1653 dowiadujemy się, iż św. Kunegunda księżniczka polska, r. 1269 dała: „Unum mansum (łan) agri“ na wybudowanie kościoła, a to „Ex consensu Reverendi Pauli Episcopi Cracoviensis”[1]. Roku 1646 po zniszczeniu kościoła, był na nowo odmurowany i poświęcony przez biskupa Tomasza Oborskiego suffragana krak. Szczątki nader pięknych bizanckich obrazów, stanowiących składany niegdyś wielki ołtarz, oglądać można w dzwonnicy. Godne tu także uwagi obrazy w bocznym ołtarzu, pięknego pędzla z wieku przeszłego: „S. Szymon i S. Szymon Juda. Chrzcielnicę z r. 1660 zdobią piekne kamienio-rzeźby.
Byli tu proboszczami akademicy krak: Jaroszewski Adam AA. LL. et Phi. Doct. Official. Sand., Pałaszowski Kazimiérz Dr. Phil. Canonic. Colleg. Sandomir. od 1711 do 1738.
Dzwonów jest tutaj trzy; jeden największy ma na sobie rok 1664.

Nowy Sącz, Sądecz, Sandetia, Neu-Sandetz[2]. Miasto rozłożone przy ujściu Kamienicy do Dunajca; ma 5000 mieszkańców, gimnazyum, szkołę główną o cztérech klassach, i szkołę trywialną dla płci żeńskiéj. Stolica obwodu, urząd obwodowy i magistrat. Miasto niegdyś murem dokoła opasane, starożytne, odwiecznemi gmachami swemi zdolne zwabić archeologa; niejeden téż już współzawodnik nasz odwiedzał ten warowny niegdyś gród. Kazimiérz W. stanowiąc r. 1365 najwyższy sąd prawa niemieckiego na zamku krakowskim, policzył Sandecz do sześciu miast, w których wyznaczeni przez króla rajcy, stanowili najwyższą instancyą. Tutaj Ludwika król. węgiers. wjeżdżającego na tron polski przyjmowała szlachta w r. 1370, a w sześć lat późniéj matkę jego Elżbietę, obejmującą rządy w imieniu syna. Władysław Jagiełło wyprawił z Sącza (r. 1410) Witolda W. ks. litew. do cesarza Zygmunta, z upomnieniem wiernego dotrzy-

  1. Był nim Paweł z Przemankowa.
  2. Rycina miasta znajduje się w Przyjacielu Ludu r. 1837 nr.35: tamże w tomie z roku 1841, nr. 47, dwa widoki zamku, od wschodu i południa.