Strona:J. Łepkowski, J. Jerzmanowski - Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi odbytej w r. 1849.djvu/18

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

twierdzają akta kościelne. Wieś ta wraz z przyległemi wsiami: Jodłownika i Stróża, należała do ks. Dominikanów krakowskich; po podziale kraju, wsie te przeszły na własność rządu, a następnie w ręce prywatnych. Kościół należał jako filia do probostwa Skrzyldny, zostając pod zarządem ks. Dominikanów krakowskich do r. 1811; odtąd bowiem odłączony i zamieniony został w probostwo, którego parafią składają dziś wsie Przywiarki i Kasina[1].
Wielki ołtarz kościoła, zdobią piękne rzeźby i starożytne obrazy w guście bizanckim. Boczne ołtarze są dziełem lichego malarza z Oświęcima, Slebarskiego. W piérwszym: „Madonna de la Sezia”; w drugim: „Chrystus na krzyżu”: oba kopiowane z znanych artystycznych utworów. Pod obrazem Chrystusa piękna rzeźba na drzewie: „Bóg Ojciec”. Godny téż uwagi, zawieszony na ścianie obraz w rodzaju bizanckim: „Biskup (może Iwo) przedstawia Chrystusowi klęczącego Dominikana (zapewne św. Jacka)”; z ust Dominikana średniowiecznym charakterem z wstęgi wysnuwają się głoski: „miserere mei Domine, a. 1577”: tło złote. Po prawéj stronie wchodząc w prezbiteryum, wisi wysoko obraz wielki, na którym olejno na płótnie wyobrażona w naturalnéj wielkości postać Przecława Niewiarowskiego, mianego tutaj za fundatora kościoła. Piękny ten obraz odnieść należy do utworów z XVII wieku. Niewiarowski wspaniałéj postaci, strojny w kontusz i delią, u spodu napis:

„Ja wasz był przyjaciel kochani ojcowie,
Niech każdy z was przed Bogiem to powié,
Grzechy me tym tytułem niech będą pokryte,
A od was włości me niech będą pożyte”.

Powyżéj herby Półkozic i Odrowąż, obok których litery P.N.[2]. Po lewéj stronie wielkiego ołtarza stary obraz w sposobie bizanckim na tle złoconém: gruppa świętych, między nimi Marya, przedstawia-

  1. Rozróżnić tu należy nazwy: Kasina, a Kasinka; Kasinka bowiem jestto wioska o ½ mili od Kasiny na prawym brzegu Raby położona, która, jak wyżéj widzieliśmy, należy do parafii Mszany, a niegdyś własność królewska. Dzierżawa (tenuta) zostawała w posiadaniu Kazim. Wykowskiego kaszt. czerwonogr. Płaciła w r. 1772 kwarty 1,457 zł. 8 gr. 5 den.
  2. Przecław Niewiarowski herbu Półkozic, którego wyobrażenie oglądaliśmy, nie był fundatorem tutejszego kościoła, ale był wielkim dobroczyńcą ks. Dominikanów krak. Będąc bezżennym zapisał im wieczną darowizną dobra: Jodłownik, Kostrzą, Ryje, i Markuszową z przyległościami, † 1599 r. pochowany w kaplicy Ligenzów, swych przodków, w kościele dominikańskim w Krakowie. Brat jego młodszy, Jan, legował tymże Dominikanom wieś Kasinę 1596 r. On téż może był i założycielem niniejszego kościoła (Niesiecki T. 6, p. 562. Pruszcz Klejnoty krakow. Świątnica Pańska ks. Mikołaja Sicykowskiego 1743 r.)