Strona:Józef Starkman - Cholera.pdf/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

się, środków zapobiegawczych i leczniczych tej choroby, i to skłoniło nas do zaznajomienia łaskawych czytelników z odnośnemi wiadomościami w sposób jak najtreściwszy i najzrozumialszy. W pracy niniejszej posiłkowaliśmy się danemi, osiągniętemi z obserwacyi, dokonanych przez uczonych podczas kilku ostatnio panujących epidemii.
Kolebką cholery jest delta Gangesu i brzegi Bramaputry, zkąd po raz pierwszy zawleczoną została do Europy w r. 1830-tym i od tego czasu kilka razy szerzyła się po całym świecie, niosąc postrach i zniszczenie.
Co do istoty choroby, to jak już wspomnieliśmy, stanowi ją lasecznik przecinkowy, odkryty przez Kocha. Pod mikroskopem, powiększającym kilkaset razy, przedstawia się on nam w samej rzeczy jak przecinek, zkąd i wziętą została jego nazwa; długość lasecznika wynosi od 1 do 1,5 m. a szerokość równa się 0,3 — 0,5 m.
Pomijamy tu w zupełności opis sposobów badania i rozmnażania się laseczników, a przystąpimy wprost do określenia objawów, jakie on wywołuje, dostawszy się do organizmu człowieka. Błędnem jest mniemanie, bardzo szeroko rozpowszechnione, że cholera powstaje i rozwija się w organizmie z błyskawiczną szyb-