Przejdź do zawartości

Strona:Józef Ignacy Kraszewski - Druskieniki.djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

zajmują dwa orszaki, polski i ruski, których stroje dość dobrze oznaczone; są to osoby poselstwa ruskiego i orszak wysłany na ich spotkanie w czasie Sejmu 1567 roku, o którym wspomina objaśnienie do téj ryciny przydane.
Krótka tu nawet o położeniu i stanie Grodna ówczesnym znajduje się wiadomość. »Grodno, pisze Braun, leży nad rzeką Niemnem (Cronon) w części na wyniosłości, częścią na płaszczyznie, wedle obyczaju tego kraju zabudowane.
»Mało w niém domostw z sobą się stykają, mniéj jeszcze murowanych, po większéj części niezgrabnie z grubego materjału sklecone. Niejest opasane murem, niéma baszt, bram i wież obronnych. Jest tu tylko zamek i pałac królewski, na wyższém wzgórzu wzniesiony. Trzy murowane kościoły, pozostałe z drzewa tylko, dwa Rusi służą, jeden katolicki. Ruś tu obyczajem swoim się modli. Ruskie cerkwie, jedna okrągła w mieście, druga na przedmieściu murowana. Dzwonnice nie w kościołach samych, ale w osobnych budynkach u wnijścia ich się mieszczą. Dzwonnice te z kamienia i drzewa, belek i palów zbudowane, na wierzchołkach swych dzwony mają. Takież drew-