Strona:Henryk Sienkiewicz-Potop (1888) t.4.djvu/227

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  nań z uporem, tak pełnym zalotności, jakby mu chciały w głąb serca zajrzeć.

  Lecz Kmicic niełatwo się konfundował; więc jął zaraz patrzeć w te oczki zgoła zuchwale, a następnie trącił w bok siedzącego podle pana Szurskiego, porucznika nadwornej pancernej chorągwi ordynackiej i spytał półgłosem:

  — A coto za firka ogoniasta?

  — Mości panie, — odrzekł ostro pan Szurski — nie mów lekce, kiedy nie wiesz o kim mówisz… Nie żadna to firka, jeno panna Anna Borzobohata Krasieńska… I waćpan inaczej jej nie zwij, jeśli nie chcesz swojej grubijanitatis żałować!

  — Aspan chyba nie wiesz, że firka to taki ptak i bardzo wdzięczny, dlatego też żadnego w tem przezwisku kontemptu niemasz, — odparł, śmiejąc się Kmicic — ale miarkując z waszmościnej cholery, srodze musisz być zakochany!

  — A kto tu niezakochany? — mruknął opryskliwie Szurski — sam pan starosta ledwie oczu nie wypatrzy i jako na szydle siedzi.

  — Widzę to, widzę!

  — Co tam waćpan widzisz!… On, ja, Grabowski, Stołągiewicz, Konojadzki, Rubecki z dragonii, Pieczynga, wszystkich pogrążyła… I z waćpanem stanie się to samo, jeżeli tu długo posiedzisz. Jej dwudziestu czterech godzin dosyć!

  — Ej, panie bracie! Nie dałaby i we dwadzieścia cztery miesiące rady!

  — Jakże to? — pytał z oburzeniem pan Szurski — toś waść ze spiży, czy co?

  — Nie! Jeno gdy kto waćpanu ostatniego talara