Strona:Gwiazdki Zuchowe.djvu/29

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

zioła święcą w danej okolicy na Boże Ciało i w dniu Matki Boskiej Zielnej zgodnie z miejscowym zwyczajem, uplecie wianek lub zrobi wiązankę.

21. Grzybiarka.
1. Wie z jakich części składa się grzyb, jak się rozmnaża. 2. Zna grzyby jadalne: borowiki, koźlaki, maślaki, rydze, pieczarki, gołąbki, kurki lub inne występujące w danej okolicy. Wie, gdzie one rosną, jak i kiedy je zbierać. 3. Zna grzyby trujące: muchomory, szatany. 4. Rozpozna w atlasiku znane przez siebie grzyby. 5. Wstanie rano, pójdzie na grzyby i ugotuje z nich potrawę. Ususzy co najmniej 10 dkg grzybów. Potrafi upiec rydze. 6. Opowie bajkę o grzybach.

22. Przyjaciółka lasu.
1. Lubi przebywać w lesie i interesuje się życiem lasu. 2. Zaprowadzi zuchy do lasu i przeprowadzi grę leśną z gromadką. 3. Odbyła trzy wycieczki do lasu. Samodzielnie przewędruje 1 klm lasu i opowie co widziała. 4. Szanuje ciszę leśną. 5. Zna gatunki drzew szpilkowych i najważniejsze liściaste: dąb, buk, brzoza, olcha, grab; wie, jakie rośliny składają się na podszycie lasu. 6. Określi w przybliżeniu wiek drzewa (po słojach, okółkach). 7. Wie jaki pożytek mamy z lasu. 8. Dowie się samodzielnie, jak człowiek strzeże lasu i jak w nim gospodaruje (szkółki, przecinanie lasu, ochrona). 9. Wskaże na mapie przynajmniej jeden rezerwat i oko-