Strona:Eliza Orzeszkowa w literaturze i w ruchu kobiecym.djvu/42

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Orzeszkowej, znaczenie, uprawniające płeć niewieścią do niesienia godnie wielkiej pochodni Wiedzy.
Jako ideał Wyzwolenia, stawia więc Orzeszkowa kobiecie postęp moralny. Jest to pewna misya cywilizacyjna kobiety w odrodzeniu ludzkości, pogląd, do którego współczesny ruch kobiecy dochodzi w filozoficznych postulatach idei wyzwolenia na życie dostojne, tj. zgodne z ideą dążeń człowieczeństwa w postępie.
„Nikt zaprzeczyć nie może, twierdzi Orzeszkowa, że cywilizacya współczesna posiada równowagę zwichniętą, przechyla się zbytecznie na stronę zdobyczy i uciech materyalnych i w tem właśnie leży źródło wielu klęsk ludzkości.
„Rozum i wiedza wytwarzają daleko więcej potęg materyalnych niż moralnych. Jesteśmy chorzy moralnie, dlatego rozum i wiedza nabrały w ręku naszem twarzy Janusowej, która straszy i gubi“.
Postawiwszy twierdzenie powyższe, dochodzi do przekonania, że inaczej na tę sprawę patrzono widocznie przed kilkunastu laty, gdy wypisywano na sztandarze ludzkości: „Wiedza, to potęga!“.
A opierając się na znajomości duszy kobiety, w tak dobrze znanych sobie dążeniach obywatelskich tejże, wyraża pogląd — że właśnie kobiety, przy wyrobieniu w sobie przekonań i dążeń, mogą być bardzo zdolne do wyprostowania w kierunku dobra moralnego zbyt wykrzywionej w stronę dóbr materyalnych cywilizacyi.