Strona:Edmund Jezierski - Katarzyna I.djvu/81

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dlarza win z Münden w Westfalji, który przywędrował przed laty do Rosji, ażeby w tym nawpół dzikim kraju zrobić majątek. Wiedząc dobrze, że mieszczańskiem pochodzeniem swojem nie zdoła w Rosji zaimponować nikomu, wywodził on swój ród z Flandrji i przybierał nieprawnie nazwisko Moens de la Croix.
Córka tegoż, a siostra naszego bohatera, Anna, spodobała się bardzo carowi Piotrowi i natychmiast po rozejściu się tegoż z Eudoksją, zajęła przy jego boku miejsce pierwszej faworyty i zajmowała je od roku 1698 do 1703, t. j. do czasu, gdy na widownię wystąpiła Katarzyna. Chciwa bardzo z natury, mimo iż hojnie i suto obdarowywaną była przez cara, wyciągała jeszcze z niego różnemi sposobami wszelakie dary, aż wreszcie przychwycona na gorącym uczynku zdrady z posłem saskim Königsackiem, dostała się do więzienia. Zdrady swej nieomal nie przypłaciła głową, gdyż Piotr zamierzał ożenić się z nią. Zburzywszy w ten sposób, własną pło- chością, gmach przyszłego szczęścia, Anna Mons wielkim sprytem zdoła uwolnić się z więzienia, poczem została kochanką, a następnie żoną posła pruskiego, Kayserlinga.
Otóż brat owej faworyty, Wiljam Mons, zdołał dostać się na dwór Piotra, gdzie w niedługim czasie doszedł do wysokiego stanowiska kamerhera.