Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 2 Mowy.djvu/270

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

talentem, nieurodzeni nawet w stanie szlacheckim, często dostąpili konsulatu; bo ten przymiot jedna wielu bardzo stronników, zwolenników, wiernych przyjaciół. Twoje powołanie, Sulpicyuszu, nie przynosi ci żadnego z tych pożytków.
A naprzód, jaką zaletę może mieć tak czcza i sucha nauka? złożona z samych prawie drobiazgów, zajmująca się sztucznem ułożeniem liter i wyrazów pooddzielanych kropkami. Powtóre, jeżeli ta nauka mogła mieć coś godnego podziwienia dla naszych przodków, dziś rozgłoszone jej tajemnicy poszły w pogardę i pośmiewisko. Mało kto dawniej wiedział w jakich dniach można się było prawować lub nie; spisu dni sądowych jeszcze powszechnie nie miano. Prawnicy mieli wtenczas wielkie znaczenie; radzono się ich co do tych dni, jak Chaldejczyków[1]. Znalazł się nakoniec niejaki pisarz. Km Flawiusz, który wykłuł, jak mówią, oczy wronom, wydając z ukrytych skarbów mądrości ostrożnych prawników kalendarz dla ludu, którego można się było codzień poradzie[2]. O to tedy rozgniewani, bojąc się aby po upowszechnieniu i poznaniu tego kalendarza, ludzie nie prawowali się bez ich pomocy, wymyślili pewne formuły, żeby do wszystkiego należeli.
XII. Można było bardzo dobrze tym sposobem rozprawić się w sądzie: «Ten grunt Sabiiiski do mnie należy.» — «Nie do ciebie, ale do mnie,» poczerń sędzia wydałby wyrok. Nie chcieli tego prawnicy; posłuchajmyż ich. «Grunt który jest w powiecie, co się powiatem Sabińskim zowie.» Co za tłum wyrazów? Zobaczmy co dalej. «Powiadam że ten grunt na mocy prawa Kwirytów jest moim.» A potem? «Wzywam cię na ten sam grunt, abyśmy się

    Roscyusza Otona, za to że wyznaczył na teatrze rycerstwu oddzielne od ludu miejsce, oparł się prawu rolnemu Rulla.

  1. Nazywano Chaldejczykami wróżbitów, astrologów i wszystkich parających się przepowiadaniem przyszłości, dla tego że Chaldejczykowie gwiazdy naprzód obserwować zaczęli. Obacz o nich Aulus Gellius, XIV, 1.
  2. Pierwszy Kn. Flawiusz, pisarz Appiusza Klaudiusza, ogłosił zbiór formuł prawnych i kalendarz, przez co tak się ludowi przysłużył, że lubo syn wyzwoleńca, został trybunem i edylem krzesłowym. Digest. II, 7. Livius, IX, 56. Cic. de Oratore, t, 51. Aulus Gellius, VI, 9. — Wrona miana była, jak jest w istocie, za bardzo ostrożnego i chytrego ptaka, ztąd przysłowie, którego mówca użył także w mowie za Flakkiem, 50, wionie oczy wykluć, znaczące: chytrego w chytrości przewyższyć, albo oszusta oszukać.