Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 2 Mowy.djvu/145

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

waż odzyskana była po konsulacie L. Sylli i Kw. Pompejusza, stały się publiczny ludu Rzymskiego własnością. Czy zabraknie slow do obrony tego twierdzenia, a gdy ten sam człowiek o tem twierdzić i wyrokować będzie, trudnoż mu przyjdzie nakłonić się do wydania fałszywego wyroku? Albo, jeśliby chciał Azy a potępić, nie przyniesież mu groźba i bojaźń potępienia tyle w zysku, ile rnu się podoba? Ale (o czem niema żadnego zaprzeczenia, ponieważ wyrok i posiano* wionie o tem wydaliście), co się stanie z królestwem Bitynii[1]? której spadek już objęliśmy, która niewątpliwie stała się własnością ludu Rzymskiego. Czyjest jaka przyczyna, dla którejby decemwirowie wszystkich gruntów, miast, przystani, portów, słowem całej Bitynii przedać nie mogli? XVI. Co się z Mityleną[2] stanie? miastem, które prawem wojny i prawem zwycięztwa stało się bez zaprzeczenia wasza własnością, które z położenia, kształtu i piękności budynków liczy się do najznamienitszych, a ma rozkoszne i żyzne okolice, rozumie się że tymże artykułem jest objęte. Co się stanie z Alexandryą i całym Egiptem? Jak tajemnie, jak sztucznie, jak nieznacznie deeemwiromdo rozporządzenia oddane! Komu z was niewiadomo, iż powiadają że to królestwo testamentem króla Alexandra[3] stało się własnością ludu Rzymskiego? Ja, konsul ludu Rzymskiego, nie tylko tej sprawy nie rozsądzam, ale nawet zdania mego nie objawiam; bo mi się zbyt ważną zdaje, żeby o niej eo powiedzieć, coż dopiero postanowić. Wiei«. kto utrzymuje że jest testament, (wiem że senat wyrzekł o objęciu lego dziedzictwa, kiedy po śmierci Aiexandra posłaliśmy posłow do Tym dla odebrania złożonych lam przez niego pieniędzy. Przypominani sobie że L. Filippus często o tem w senacie twierdził; widzę iż się wszyscy prawie na to zgadzają, że ten który posiada

    zamienili roku 130. We czterdzieści dwa lat potem cały ten kraj poburzony od Mitry data, uwolnił się na jakiś czas z pod ich panowania, ale go znowu Sylla zdobył. Nazwisko Azyi rozciągnęło się potem do innych poblizkich krajów. Obacz notę 22 do drugiej mowy przeciw Wellesowi, I, 19.

  1. Nikomedes III, ostatni król Bitynii, zapisał to królestwo Rzymianom roku 75.
  2. Mitylena na wyspie Lesbos trzymała się strony. Mitrydata w wojnie z Rzymianami, nie złożyła nawet oręża, kiedy go Sylla do pokoju przymusił. Wzięta szturmem i zburzona roku84. Livius, epitome, 89.
  3. Obacz notę 2 do pierwszej mowy przeciw Rullowi.