Strona:Domowa nauka oprawiania książek z rysunkami.djvu/32

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.


9. Książka zeszyta.

ostatnich arkuszy. Jeżeli książka gruba, to szpagaty trzeba zostawić dłuższe półtora lub dwa cale od arkuszy. Pozostałe końce roztrzepać, aby były cienkie a szerokie, posmarować klajstrem i przylepić do wierzchniego paska papieru. Ażeby je uczynić jak najcieńszemi i jak najmniej wystającemi, trzeba je młotkiem mocno przyklepać.
Teraz trzeba poszukać tego miejsca, gdzie się kończy pierwszy arkusz, a zaczyna drugi, t. j. gdzie są brzeżki paska oraz papieru, któremi obłożyłeś pierwszy arkusz, a które weszły wewnątrz książki. Brzeżki te posmaruj klajstrem od strony pierwszej kartki drugiego arkusza i książkę zamknij, a owe przepaski przylepią się do drugiego arkusza, właśnie tam, gdzie potrzeba. Jeżeliś brzeżek paska załamał węższy, niż kartek wierzchnich, to ci się on schowa zupełnie; jeżeli zaś jest on tak szeroki, jak brzeżek kartek lub nawet szerszy, to go musisz osobno przylepić do tamtego. Wogóle brzeżki trzeba robić wąziutkie, żeby nie kryły liter w książce i nie były bardzo widocznemi. Do pierwszego arkusza przyklejać ich nie można. Podobnie sklej brzeżki i na drugiej stronie książki. Przy tej czynności bądź ostrożny, aby się kartki książki nie walały klajstrem i nie zlepiały.
Gdy masz kilka książek zeszytych, to rób tak około wszystkich, ażeby do oklejania grzbietów wziąć się za jednem rozgrzaniem kleju.