Strona:Dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 15 sierpnia 1944 r. o częściowej mobilizacji i rejestracji ludności do służby wojskowej.pdf/2

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

 

g) Jedyni żywiciele rodziny, posiadający co najmniej dwoje małoletnich dzieci, ojcowie małoletnich dzieci bez matki, na podstawie zaświadczeń, wydanych przez miejscowe władze administracji cywilnej, utworzone z ramienia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
h) Kobiety specjalistki, mające dzieci.

Wymienieni w art. 5 od a) do g) winni stawić się do rejestracji.

Po zarejestrowaniu się otrzymują zaświadczenia o odroczeniu (reklamacje), wydane przez Rejonowych Komendantów Uzupełnień.

Art. 6. Rejonowi Komendanci Uzupełnień przeprowadzą pobór i powołanie do wojska osób, wymienionych w art. 1 oraz rejestrację osób wymienionych w art. 2, wyznaczą odpowiednie terminy i ustalą miejsce stawiennictwa.

Art. 7. Oficerowie, podoficerowie oraz wszystkie osoby, powołane do poboru i do służby wojskowej, przy zgłoszeniu się winni posiadać żywność na 10 dni, zależnie od wyznaczonego miejsca stawiennictwa. Powołani do poboru i do służby wojskowej winni zabrać ze sobą prócz tego dwie zmiany bielizny, przybory do jedzenia, przybory toaletowe i posiadany ekwipunek wojskowy.

Art. 8. Na organa milicji i przedstawicieli władz bezpieczeństwa publicznego wkłada się obowiązek i odpowiedzialność za dopilnowanie terminowego stawiennictwa powołanych do poboru, do służby wojskowej i do rejestracji.

Art. 9. Osoby, uchylające się od stawiennictwa zostaną pociągnięte do odpowiedzialności według prawa wojennego.

Art. 10. Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Kierownikowi Resortu Administracji Publicznej, Kierownikowi Resortu Obrony Narodowej oraz Kierownikowi Resortu Bezpieczeństwa Publicznego.

Art. 11. Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Krajowej
Rady Narodowej: Bolesław Bierut

Przewodniczący Polskiego Komitetu
Wyzwolenia Narodowego:
Edward Bolesław Osóbka-Morawski

Kierownik Resortu Obrony Narodowej:
generał broni: Michał Rola-Żymierski

Kierownik Resortu Administracji Publicznej:
Stanisław Kotek-Agroszewski

Kierownik Resortu Bezpieczeństwa Publicznego:
Stanisław Radkiewicz