Strona:Czary i czarty polskie oraz wypisy czarnoksięskie.pdf/154

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Koral także czerwony i tynktura z niego wyprowadzona przeciw wszelakim czarom także pewna obrona i zasłona.

(Haur. Skarbiec ekonomji ziemiańskiej, 450—455.)


PRZECIW CZAROM SPROSNYCH NIEWIAST, KTÓREMI DLA SWOJEJ PSOTY MĘŻCZYZNY MAMIĄ.

Jeśli możesz wiedzieć która to sprawiła, przyłóż pilności abyś jej łajna dostał. Włóż je zczarowanemu poranu w prawy but, a wnet go czary opuszczą skoro smród poczuje. Albo w piórko nabierz trtęci a zatkawszy włóż zczarowanemu pod główną poduszkę abo pod próg gdzie przechodzi a skoro przestąpi opuszczą go czary. Abo niechaj zczarowany pomaże wszystko ciało sobie olejem sezamowym, wmieszawszy weń żółć krukową, a będzie wolen od czarów. Abo go podkurz zębem człowieka umarłego a opuszczą go czary. Jest to rzecz doświadczona. Przyczyna przyrodzenia tego jest ta, że ząb człowieczy spalony, gdy się nim kadzi, rozpędzającą i wysuszającą mocą, którą ma, czary niszczy. Mąż, który z sobą nosi serce wrony samca, a niewiasta samice, łatwie się zejdą.

(Aleksego Podemontana, medyka i filozofa, Tajemnice.)[1]
ROZMAITE SUPERSTYCJE.

Superstycje, jako uczy Augustyn św. lib. 2 de doct. christiana, wspierają się pospolicie na tajemnej umowie z djabłem, choć słowy z pisma świętego wyjętemi i rzeczami świętemi będą przykraszone, jako się już powiedziało. Bo co to ma ku rzeczy, egzorcyzując człowieka zczarowanego, tkać mu w gębę sztukę koziny, jakoby się djabeł kozła bał. Także, gdy koń abo bydlę jakie zachoruje, szeptać mu pewne słowa w pewne ucho. Także, kąpiąc w wannie uczarowanego, smagać go rozmarynową abo majoranową różdżką wszędzie po ciele, twierdząc, że to flagellatio daemonum. A czemu nie pokrzywą abo nie brzeziną? Także opłatki dawać o czary pomówionym, które leżały tylo na ołtarzu przez mszę ś. i czasem na nich pewne karaktery pisać. Także dać pierwszą ablucję z kielicha białejgłowie dla gładkości. Także gołębięty tylo karmić a nie innem mięsem o czary pomówione, aby bez trudności rychlej na się wyznały. Także, kąpiąc

  1. Jest to poradnik lekarski i gospodarczy z r. 1620. Przepis „przeciw czarom sprosnych niewiast“ umieszczony jest pomiędzy receptą odwaru na wypadek „gdy kto w iney chorobie tak nawątlał y osłabiał, że prawie chodzić nie może“ a przepisem „na szyszki francuskie abo wrzody“.