Strona:Antoni Schneider - Babiagóra w Beskidach.djvu/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

suskiej w dolinę żywiecką. Od północy zamyka całą tą przestrzeń dział niskiego (polskiego) Beskidu, ciągnącego się w prostym kierunku od miasta Białej aż po wyłom Dunajca (w Sandeckiem), między Sączem i Wojniczem.
Najgłówniejszym, czyli środkowym punktem, jest dolina suska w której rozłożone są miasteczka Maków i Sucha, oraz wieś Grzechinia, po nad rzeką Skawą. Z tej głównej doliny sięga na zachód przecznica wzdłuż rzeczki Stryszawki, po przełęcz Kocońską zwaną, odgraniczającą siedziby Babigórców od Żywczaków, oraz doliną Tarnawki, ku północno-zachodniej stronie, aż pod górę Beskid, jedną z najwyższych w niskim Beskidzie. Od zachodu łączą się z doliną suską dolina potoku Pałecki, którą prowadzi główna droga z Suchej do Lanckorony, Kalwaryi i Krakowa, z którą się łączy sięgająca dalej ku wschodowi dolina Kamienicy. Na południowym wschódzie rozstępuje się dolina Suska na trzy równolegle międzygórskie doliny, z których jedna ciągnie się korytem Skawicy więcej ku zachodowi, aż po samą Babiogórę druga korytem Bystrzanki (Sidzinki) po za wieś Sidzinę, aż do granicy Węgierskiej; trzecia wzdłuż doliny Skawy, ku Łysejgórze i Wielkiemu Lasowi, którą prowadzi trakt bity, węgierski, zwany drogą Spytkowicką, z Skomielny przez Skawę i Spytkowice do Podwilka na Węgrzech.

Wśród tych dolin, i łączących się z niemi hidrograficznie mniejszych dolinek, i parowów, znachodzimy rozłożonych 44 miejscowości, między temi trzy miasteczka (Jordanów, Maków i Sucha); z tych niektóre rozciągające się do jednej lub półtory mili wzdłuż koryta pomienionych strumieni, lub porozrzucane pojedyńczemi zagrodami po nad doliny tychże. Ogół ludności osiadłych w tych miejscowościach liczy się do 51610 dusz[1]), zamieszkujących następujące miejscowości, podzielone na grupy parafialne, a to: Pewełkę, Kurów i Las, należące do parafii ślemieńskiej i liczące 2000 mieszkańców chrześciań.; Kreszów, Zdziahel, Targoszynę i Kuków, z kościołem parafialnym w Krzeszowie i 3700 miesz.; Lachowice z kościołem (kapelanią) w miejscu, oraz 1948 mieszk.; Suchą ze Stryszawą i kościołem par. w Suchej, wraz z ludnością 4945 chrześć. kat.; Tarnawę z kościołem (kapelanią) w miejscu i 2012 chrześć; Sleszowice, należące do parafii w Mucharzu, z 690 mieszk.; Zembrzyce z kościołem paraf. w miejscu, i 1453 mieszk.;

  1. Podaną tu liczbę mieszkańców tutejszych, wyjęto z Szematyzmu dyecezyi Tarnowskiej z r. 1871.