Strona:109 potraw.djvu/46

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


wciąż mieszając. Włożyć szmalec (lub topioną słoninę). Gdy kaszka zupełnie wybrzęknie i zgęstnieje włożyć rozpuszczone w paru łyżkach wody kostki buljonowe. Jeszcze potrzymać parę minut pod pokrywą i podawać.

PRZYSTAWKI.
1. ŚLEDŹ WĘDZONY, FASZEROWANY.

1 suchy śledź wędzony, 3 kartofle, 2 duże cebule, 2 łyżki oleju, pieprz, ewentualnie sól. 5 kropel przyprawy do zup.
Suchego śledzia namoczyć na dobę, mięso zdjąć jaknajdokładniej z ości, utłuc na masę. Cebule przesmażyć w połowie oleju, dodać do śledzia razem z ugotowanymi i przetartymi kartoflami. Wyrobić na gładką masę, popieprzyć, w razie potrzeby posolić. Uformować dużą rybkę. Przyłożyć głowę i ogon. Polać obficie olejem. Pozostawić tak na kilka godzin przed podaniem.

2. DORSZ WĘDZONY W OLIWIE.

40 dkg. wędzonego dorsza, 10 dkg. rafinowanego oleju, pieprz. Dorsza obrać ze skóry i ości. Połupać w ładne, równe podłużne kawałki, ułożyć w salaterce, odrobinę popieprzyć, zalać olejem na 24 godziny przed podaniem. Uwaga: Można wymięszać z plasterkami ugotowanych kartofli, grzybkami marynowanymi, korniszonami itp.

3. STYNKI „A LA KILKI“.

50 dkg. stynek, 15 ziarn `czarnego pieprzu, 5 ziarn ziela, łyżka kolendry, 2 łyżki soli, na koniec można saletry, 2–3 listki.
Wybrać niezbyt drobne stynki, oczyścić, opłukać, osuszyć na bibule. Ułożyć ładnie w słoiku lub salaterce, przesypując grubo tłuczonymi korzeniami i solą z saletrą. Trzymać dwa dni w temperaturze pokojowej, następnie wynieść na chłód. Używać po tygodniu dopiero.