Strona:109 potraw.djvu/47

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


4. SURÓWKA Z KAPUSTY Z JABŁKAMI.

40 dkg. cukrowej kapusty, 1 jabłko, antonówka, łyżeczka kwasku, łyżka cukru lub 4 pastylki sacharyny, 1 łyżka oleju, sól.
Kapustę uszatkować jaknajcieniej, wymieszać z równie drobno uszatkowanym jabłkiem. Osolić, przykryć, polać kwaskiem, rozpuszczonym w łyżce wody i olejem. Wymięszać doskonale. Podawać w 6 godzin po przyrządzeniu.

5. SAŁATA KARTOFLANA Z MIĘSEM.

40 dkg. kartofli, 30 dkg. mięsa z rosołu, 1 duża cebula, 1 łyżka musztardy, 1 łyżka oleju, 1 łyżka octu, sól.
Kartofle ugotowane w łupinach obrać, pokrajać w cienkie plasterki. W takież same cienkie plasterki pokrajać zimne mięso z zupy. Musztardę utrzeć z olejem, dodając po kilka kropel dobrego octu. Uformuje się jakby gęsty majonez. Osolić, rozprowadzić szklanką zimnego rosołu. Zalać kartofle i mięso, wymięszać. Podawać w parę godzin po przyrządzeniu.

6. STYNKI MARYNOWANE.

50 dkg. stynek, łyżka mąki, 2 łyżki oleju, sól, pieprz w ziarnach, listek, szklanka lekkiego octu.
Wybrać większe stynki, oczyścić, osolić, utarzać w mące, usmażyć na oleju. Ostudzić dobrze ułożyć w salaterce. Ocet zagotować z pieprzem i listkiem. Letnim zalać rybki. Podawać nazajutrz po przyrządzaniu.


PIECZYWO.
1. STRUCLE POSTNE, TANIE.

2 kg. mąki, 6 dkg. drożdży, łyżeczka spora soli, ¾ szklanki oleju, 25 pastylek sacharyny, jeśli można dostać 2 łyżki chociażby sztucznego miodu, czarnuszka i mak do posypywania, migdałowy olejek. Trzy szklanki dobrej,