Strona:109 potraw.djvu/32

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


6. MUSZELKI Z RYBEK.
(Przystawka świąteczna na 6—8 osób).

50 dkg. rybek, marchew, pietruszka, cebula, 3 kartofle, ogórek kiszony, pół jabłka. Na sos łyżka mąki, 2 łyżki oleju, łyżeczka musztardy, ocet lub kwasek, pieprz, listek, sól.
Rybki oczyszczone ugotować wraz z jarzynami. Jarzynki posiekać drobno wraz z ogórkiem i ugotowanymi kartoflami. Ułożyć w muszelkach pokryć starannie oczyszczonymi rybkami. Z mąki i łyżeczki oleju zrobić białą zasmażkę, rozprowadzić wodą do gęstości zwykłego, zawiesistego sosu, zagotować, ostudzić. Musztardę zetrzeć z olejem, dodając po łyżeczce zasmażki. Doprawić do smaku octem lub rozpuszczonym kwaskiem, odrobinę sacharyny. Zalać obficie tym sosem muszelki. Wynieść na chłód na godzin parę. Podawać na przekąskę lub po zupie. Mogą też służyć jako jedno z dań wigilijnych.

7. RYBKI SMAŻONE W KLARZE.

50 dkg. drobnych rybek, 2 łyżki mąki, 1 małe jajko, sól, 6 dkg. oleju (może być danie wigilijne, wtedy podwoić proporcję, starczy na 8—10 osób). Rybki oczyścić (jazgarzom uciąć łebki i skrzele), stynki pozostawić całe. Osolić. Trzymać osolone godzinę. Rybki nanizać po 6 lub 8 na cienkie patyczki. Mąkę rozbić z żółtkiem solą i wodą jak na naleśniki. Dodać ubite na pianę białko. Maczać w tym rybki. Smażyć na dobrze rozegrzanym oleju. Podawać z sałatką kartoflaną lub kiszoną kapustą.

8. RYBKI SMAŻONE NA OLEJU.

50 dkg. drobnych rybek, sól, 2 łyżki mąki, 4—5 dkg. oleju (może być danie wigilijne, wtedy podwoić proporcję a starczy na 8—10 osób). Rybki oczyszczone i osolone (jazgarze bez łebków i skrzeli), nanizać po 6—8 na cienkie