Strona:109 potraw.djvu/24

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Gotową babkę wyłożyć na półmisek a do niej podać sosjerkę białego sosu. Jeśli mamy marynować grzybki dobrze kilka z nich pokrajać i zagotować w sosie. Włoszczyznę z rosołu można też wołżyć między innymi dodatkami w pasztecie.

5. OSZCZĘDNE SZNYCLE CIELĘCE.

40 dkg. sznyclowej cielęciny, 1 łyżka mąki, 6 dkg szmalcu lub oleju, 10 dkg. suchej bułki lub białego chleba, sól.
Z łyżki mąki, 1 dkg. tłuszczu zrobić gęstą zasmażkę jak na zawiesisty sos, ostudzić. Cielęcinę rozkrajać na cztery równe plastry, rozbić mocno, aby się prawie zamieniła na masę, dać poleżeć na desce godzin parę. Bułkę lub biały chleb zetłuc jaknajdrobniej. Przed samym smażeniem sznycle grubo posmarować zasmażką, utarzać w bułce czy chlebie i smażyć na średnio gorącym szmalcu lub oleju. Ten ostatni, o ile jest dobrze rafinowany nie pozostawia przykrego smaku ani zapachu a ma tę zaletę, że nie przypala. Solić miałką solą dopiero usmażenia. Podawać z tłuczonymi kartoflami, marchewką, brukwią itp.

6. OSZCZĘDNE SZNYCLE WIEPRZOWE.

40 dkg. schabu lub szynki bez kości, 1 łyżka mąki pszennej, 6 dkg. szmalcu lub oleju, 10 dkg. suchej bułki lub białego chleba (może być owsiana mąka), sól.
Wieprzowinę rozkrajać na cztery równe plastry. Mocno rozbić, aby się nie kurczyła przy smażeniu. Z mąki i 1 dkg. tłuszczu zrobić zasmażkę jak na zawiesisty sos. Bułkę czy chleb utłuc jaknajdrobniej. (Zamiast nich można wziąć owsiana mąkę). Dalej postępować jak ze sznyclami z cielęciny. Podawać gorące bądź z kartoflami; czy to z wody czy tłuczonymi, bądź też z kiszoną kapustą surową czy gotowaną.