Strona:109 potraw.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

nej, jedno jajko na twardo, 6 dkg. margaryny lub szmalcu, sól.
Z mąki i jednego jajka upiec 12—15 cienkich naleśników. Rądel płaski lub tortownicę wysmarować tłuszczem, wyłożyć naleśnikami. Obrać mięso z pół kury ugotowanej na rosół, połupać na niezbyt małe kawałki. Szklankę białej (łamanej) kaszy hreczanej ugotować z kilku grzybkami surowymi. Te grzybki posiekać lub cienko pokrajać.
Mięso z kury, kasze i grzybki lekko wymięszać, dodać grubo posiekane jajko ugotowane na twardo, kilka łyżek rosołu, resztę tłuszczu. Napełnić formę z naleśnikami. Zrumienić w dobrze gorącym piecu. Można na gazie „w prodige’u”. Wyłożyć babkę na półmisek. Można zrobić do niej sos z 2 łyżek mąki, 2 dkg. tłuszczu, garści koperku, 5 dkg. śmietany, dwóch kostek buljonowych i dwóch szklanek wody. Na zimno też dobrze smakuje.

PASZTET Z GOŁĘBI.
(Danie świąteczne na 6—8 osób).

1 szklanka mąki, 1 jajko, skórka ze słoniny, parz gołębi, włoszczyzna jak na rosół, szklanka kaszy perłowej lub pęczaku, szklanka zielonego grochu, 6 dkg. słoniny, sól, pieprz. Na sos 2 dkg. tłuszczu, 2 łyżki mąki, 5 dkg. śmietany, 2 szkanki rosołu, lub 2 szklanki wody i 2 kostki buljonowe. Ugotować z gołębi z włoszczyzną rosół około 2 litrów) i podać z kluskami lub jaką kaszą na zupę. Gołębie obrać z grubszych kości i podzielić na niezbyt małe kawałki. Słoninę pokrajać w płatki, groch i kaszę ugotować każde oddzielnie. Z mąki i jajka upiec 12 cieniuchnych naleśników wyłożyć nimi wysmarowany tłuszczem płaski rądel, tortornicę lub „prodige”. Kłaść rzędami kaszę, mięso i dróbki gołębi, groch zielony, płatki słoniny. Gdy się forma napełni, zaklejać dokładnie naleśnikami i wstawić w piec (lub na gaz) dla dobrego zrumienienia.