Strona:100 potraw z jaj.djvu/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


90. Jaja w sosie chrzanowym. Łyżkę masła zasmażyć na biało z łyżką mąki, rozprowadzić filiżanką rosołu lub wody. Korzonek spory chrzanu utrzeć, posolić, pocukrzyć, zalać octem i trzymać tak godzin parę, aby stracił zbytnią ostrość. Zmieszać z białym sosem i z kwaterką najlepszej kwaśnej śmietany. 10—12 jaj, ugotowanych na twardo, przekrajać na połówki, ułożyć na półmisku, zalać tym gęstym chrzanem i potrzymać w nim godzin parę przed podaniem. Podaje się do przekąski po wódce.
91. Jaja w sosie sardelowym. Do sosu majonezowego, zrobionego, jak w Nr. 89, nie kłaść wcale musztardy, natomiast zmieszać go z utłuczonemi trzema sardelami (lub jednym śledziem, ulikiem) i utartą na tarce hiszpańską cebulą. (Śledzie i cebulę przetrzeć wpierw przez sito). Sosem tym zalać pokrajane i ułożone na półmisku gotowane na twardo jaja i potrzymać je w nim godzin parę przed podaniem.
92. Jaja nadziewane sardynkami. Jaja ugotować na twardo, obrać z łupin, przekrajać na połówki, żółtka ostrożnie wybrać. Na dziesięć jaj utłuc w moździerzu pięć dużych sardynek, zmieszać dokładnie z żółtkami z jaj i z kawałkiem utartego na tarce jabłka, (Kto lubi, może dodać też utartej na tarce hiszpańskiej cebuli). Wyrobić doskonale masę, dolewając jeszcze łyżkę oliwy od sardynek i dodając łyżkę śmietankowego masła. Jeśli nie dość słone — dosolić, popieprzyć lekko i nadziać tem białka tak, aby miały kształt całych jaj; zastudzić dobrze, ułożyć na serwecie i podawać na przekąskę.
93. Jaja nadziewane sardelami. Zamiast sardynek, bierze się dobrze wymoczone trzy sardele, lub jednego dużego śledzia, ulika, dalej postępuje się, jak w poprzednim przepisie. Solić tego nadzienia nie trzeba. Gdyby było za rzadkie, dodać łyżkę tartej bułeczki i dać jej wybrzęknąć dobrze przed nadziewaniem jaj masą.
94. Jaja w galarecie, do ostrych sosów. Trzy szklanki rosołu mięsnego, czy rybnego, zaprawić sześciu do ośmiu listkami żelatyny (pierwsze — zimą, drugie — latem), wpierw wymoczonej w zimnej wodzie. Jeśli płyn nie jest czysty, sklarować go białkiem, rozbitem z łyżką octu, zagotować i przecedzić przez gęste, czyste płótno. Do foremki nalać na palec tej galarety, zastudzić. Ułożyć jaja ugotowane na twardo i oczyszczone, pokrajane na połówki, ustawiając pod ściankami foremki rząd jaj, przekrojem na zewnątrz, co ładniej wygląda. Zalać resztą galarety, zastudzić na chłodzie, wyrzucić na półmisek, ubrać zieloną pietruszką lub sałatką i podać z sosem majonezowym, musztardowym, tatarskim, lub chrzanowym. Chcąc, aby potrawa wyglądała bardziej elegancko, po zastudzeniu pierwszej warstwy galarety ułożyć gwiazdę z kolorowych jarzynek ugotowanych w rosole, kaparków, korniszonów, grzybków i takiemi dodatkami przełożyć jaja przed zalaniem ich resztą galarety.
95. Jaja w galarecie z ozorem. Ile mamy jaj na twardo, lub półtwardo (w koszulkach) ugotowanych, dwa razy tyle bierzemy cienkich plasterków ugotowanego wędzonego, lub peklowanego ozora. Galaretę przygotowujemy jak, w Nr. 94, tylko bierzemy jej na 10 jajek