Strona:100 potraw z jaj.djvu/19

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


soli, pieprzu, łyżkę utartego, lub roztopionego masła, wbić dwa jaja kurze, lub jedno kacze, czy indycze; wymieszać doskonale, nadziać tem ładnie skorupki, położyć nadzianą stroną na zrumienione masło lub szmalec, przysmażyć ładnie, przykryć miseczką, aby dobrze wewnątrz farsz doszedł. Ułożyć w piramidę na półmisku, ubrać gałązkami zielonej pietruszki i podawać do zupy szczawiowej, lub też do przekąski z kulkami masła śmietankowego lub sardelowego.

52. Jaja nadziewane rakami i ryżem. Używając jaj do innych potraw, przekrajać ich kilka ostrym nożem wzdłuż, aby mieć skorupki do tej potrawy. Skorupki obmyć, obsuszyć i trzymać w suchem miejscu. Trzy jaja ugotować na twardo, przekrajać ostrym nożem wzdłuż wraz ze skorupkami, posiekać białko i żółtko. Ugotować na sypko filiżankę ryżu z łyżką masła. Piętnaście raków ugotować i oczyścić, zrobić sos rakowy, jak powiedziano w nr. 46. Mięso z raków zmieszać z ryżem i siekanemi jajami, posolić, dodać zielonego koperku, dwa jaja surowe; wyrobić dobrze, nadziać tem skorupki (powinno być z tej ilości 18—20 połówek), przysmażyć na maśle, oddzielnie poddać sos rakowy w sosjerce.

53. Jaja nadziewane z sardelami. Robią się, jak w nr. 51, dodając tylko usiekane drobno dwa lub trzy wymoczone sardele, lub dobrego, dużego śledzia ulikę. Do takich jaj zwykle się podają kartofle z wody.

54. Jaja nadziewane mięsem. Ugotować na twardo sześć jaj kaczych lub indyczych, przekrajać wzdłuż ostrym nożem, wybrać ze skorupek i usiekać. Dwadzieścia deka pozostałego pieczonego, czy gotowanego mięsa, drobiu lub zwierzyny usiekać, lub przepuścić przez maszynkę, przesmażyć w maśle ze sporą cebulką, dodać siekane jaja, posolić, popieprzyć. Dwa jaja surowe przekrajać tak samo wzdłuż ostrym nożem, zmieszać z przygotowaną masą, nadziać tem wszystkiem szesnaście połówek skorupek, formując na każdej ładną kopułę. Posypać grubo ostrym serem, ustawić na brytfannie i wstawić na kwadrans do pieca. Gdy się po wierzchu zrumienią, podawać zamiast pasztecików do zupy, lub też jako oddzielną potrawę, do której można podać w sosjerce sos rumiany z kaparami lub korniszonami.

55. Jaja nadziewane rybą. Robi się zupełnie tak samo, jak jaja, nadziewane mięsem, biorąc tylko zamiast niego dwadzieścia deka gotowanej, pieczonej, lub smażonej ryby. Podaje się je do rybnej lub jarzynowej zupy, lub, jeśli mają stanowić oddzielną potrawę, podając do nich w sosjerce sos pieczarkowy, lub śmietanowy biały z koperkiem.

56. Jaja nadziewane grzybami. Ćwierć kilo grzybów świeżych prawdziwych, lub pięć sporych grzybów suszonych ugotować w osolonej wodzie, posiekać, zmieszać z ugotowanemi i usiekanemi pięcioma jajami kaczemi lub indyczemi. Dodać przesmażoną w maśle, drobno usiekaną wpierw cebulę, siekanego koperku, masła topionego, soli, pieprzu, dwa jaja surowe. Masą tą nadziać 16 połówek skorupek, (trzeba znowu mieć kilka przechowanych od jaj, użytych do innych potraw). Usmażyć je na rumiano na maśle (kładąc, oczywiście, nadzieniem na patelnię) i podać zamiast pasztecików do czystej grzybowej