Strona:Śpiewnik kościelny czyli pieśni nabożne z melodyjami w kościele katolickim używane (Mioduszewski).djvu/0720

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Różaniec śpiewany bywa albo dwa razy codziennie, co już rzecz rzadka — albo raz, co pospolitsza — albo tylko w Niedziele i święta uroczyste, jak zwykle po wielu parafijach.
I.W Kościołach w których go dwa razy codzień śpiewają, śpiewa się rano o N. M. P. a po południu o Imieniu Jezus część jedna, która z porządku następuje, jako to: w Poniedziałek Część I. we Wtorek II. we Środę III. we Czwartek znów I. i t. d. a w Niedzielę III. Wyłącza się od tego Adwent, Post Wielki i czas Wielkamocny, gdzie każdodziennie taż sama się część powtarza, stosowna do czasu.
II.W Kościołach zaś w których raz tylko codziennie śpiewany bywa, taki się zachowuje porządek:

1. Od Soboty przed Niedzielą I. Adwentu począwszy, aż do N. M. P. Gromnicznej włącznie, śpiewa się codziennie Część Iwsza tylko, to jest:w Poniedziałek o Im. Jezus, we Wtorek o N. M. P. we Środę o Im. Jezus, we Czwartek o N. M. P. i t. d. na przemian; a w Niedzielę: z rana o N. M. P. po południu o Im. Jezus.
2. Od Niedzieli zapustnej włącznie aż do Wielkanocy, Część II. porządkiem jak wyżej.
3. Od Wielkanocy aż do S. Trójcy, Część III. na przemian jak wyżej.
4. Od S. Trójcy zaś aż do Soboty przed Niedzielą I. Adwentu, i po N. M. P. Gromnicznej aż do Niedzieli zapustnej, śpiewa się przez tydzień, cały Różaniec tak o Im. Jezus jak i o N. M. P. tym porządkiem:
w Poniedź. Cz. I. o Im. Jezus — we Wtorek Cz. I. o N. M. P.
we Srodę Cz. III. o Im. Jezus — we Czwart. Cz. II. o N. M. P.
w Piątek Cz. II. o Im. Jezus — w Sobotę Cz. III. o N. M. P.
w Niedź. rano Cz. III. o N. M. P. — po połud. Cz. III. o Im. Jezus.
Od powyższego porządku następujące są wyjątki:
1. Przez Oktawy Nawiedzenia i Narodz. N. M. P. śpiewa się tylko Cz. I. codziennie naprzemian, tak o Im. Jezus jak i o N. M. P.
2. Przez Oktawę Wniebowzięcia N. M. P. śpiewa się tylko Cz. III. codziennie na przemian, tak o Im. Jezus jak i o N. M. P.
3. W dzień Zwiastowania N. M. P. czy w poście czy po Wielkanocy przypadnie, śpiewa się Cz. I. rano o N. M. P. po południu o Im. Jezus.