Postanowienie Namiestnika Królewskiego, z dnia 2. Marca 1816 r. ustanawiaiące Diety dla Urzędników i Officyalistów z polecenia za obrębem urzędu swego działaiących, tudzież oznaczaiące ilość koni dla Urzędników i Officyalistów...

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Prawo historyczne


Postanowienie Namiestnika Królewskiego ustanawiaiące Diety dla Urzędników i Officyalistów z polecenia za obrębem urzędu swego działaiących, tudzież oznaczaiące ilość koni dla Urzędników i Officyalistów na Kommissyą wyieżdżać maiących
Postanowienie Namiestnika Królewskiego ustanawiaiące Diety dla Urzędników i Officyalistów z polecenia za obrębem urzędu swego działaiących, tudzież oznaczaiące ilość koni dla Urzędników i Officyalistów na Kommissyą wyieżdżać maiących
z dnia 2. Marca 1816
Publikator: Dziennik Praw Królestwa Polskiego Tom I (1816), nr 3, str. 229-236




w Imieniu Nayiaśnieyszego

ALEXANDRA I.

Cesarza Wszech Rossyi

Króla Polskiego etc. etc. etc.

Namiestnik Królewski w Radzie Stanu.

Zważywszy że do tychczasowe likwidowanie Dyet na dalszy czas utrzymane bydź nie może, z powodu koniecznie potrzebnéy oszczędności w wydatkach Skarbowych, chcąc oraz przepisane osobnym Dekretem pod dniem 4. Października 1809 dyety dla Urzędników i Officyalistów Sądowych podług téyże saméy oznaczyć zasady, podług iakiéy dla wszelkich Urzędników Administracyinych będą oznaczone, stanowi:

ZASADY OGÓLNE.

Artykuł 1.

Wszelki Urzędnik i Officylista Sądowy, Administracyiny, Skarowy, Policyiny, Ekonomiczny, w przedmiocie Administracyinym wysłany, działaiący z polecenia wyższéy Władzy za obrębem swego urzędowania, ma prawo do dyet i te likwidować może, rachuiąc na dzień iedną czwartą część swéy dziennéy Etatowéy pensyi; iednak Urzędnicy i Officyaliści pobieraiący pensyi mniéy iak 2,000. zł. pol. rocznie, maią takież Dyety pobierać iakie wypadaią w czwartéy części na pensyą 2,000 zł. pol.

Artykuł 2.

Każdy z wyżéy rzeczonych Urzędników i Officyalistów działaiący z polecenia wyższéy Władzy w obrębie swego urzędowania, polecenie takowe wykonać winien bez żadnego wynadgrodzenia, i dyet likwidować nie może.

Artykuł 3.
Zasada w powyższym artykule do likwidowania dyet w Kommissoryach Rządowych wskazana, rozciąga się i do Kommissoryów w przedmiotach tyczących się sporów prywatnych.

Artykuł 4.

W Kommissoryach Rządowych koszta dyet ponosi Rząd z funduszu na ten koniec wskazanego; w Kommissoryach zaś tyczących się sporów prywatnych, strona przegrywaiąca lub Kommissyi żądaiąca.

PRZEPISY SZCZEGÓLNE.

Artykuł 5.
Strona Kommissyą na grunt sprowadzaiąca, winna iest przyzwoity powóz z końmi po Kommissarza przystawić, lub wydatek na wynaięcie powozu albo Extra-poczty zwrócić, a koszta te strona przegrywaiąca wynadgrodzić powinna.

Artykuł 6.

Dla zapobieżenia nieporozumieniom wyznacza się do podróży następuiąca liczba koni: Dla Radzców Stanu, Referendarzów, Sędziów Naywyższéy Instancji i Appellacyinych, koni cztery. Dla Radzców Woiewódzkich koni cztery. Dla Sędziów Ziemskich, Grodzkich, Kommissarzy Obwodowych, tudzież wszelkich Urzedników Skarbowych, ekonomicznych i policyinych w odpowiadaiącym stopniu będących, koni trzy. Niższym zaś wszelkim Urzędnikom, iako to: Burmistrzom, Wóytom, Assessorom, Sekretarzom, koni dwa.
Tym którzy z obowiązku Urzędu, konie utrzymywać winni, podróży koszta w Obwodzie żadne się nie rachuią, za Obwodem zaś tylko czwartą część.

Artykuł 7.

Dyety nietylko rachowane bydź maią za dzień pracy, ale i za czas użyty do odprawienia podróży, w któréy naymniéy sześć mil na dzień Urzędnik i Officyalista odprawiać powinien.

Artykuł 8.

Urzędnik i Officyalista obowiązany iest będąc na Kommissyi, naymniéy ośm godzin na dzień pracy poświęcić. Po odbytéy czynności Urzędnik lub Officyalista winien iest złożyć likwidacyą kosztów Dyet i podróży, właściwéy swéy Władzy, która gdy uzna że Kommissya skończona i likwidacyą za sprawiedliwą osądzi, nakaże stronie wypłacenie należytości.

Artykuł 9.

Gdyby względem opłaty kosztów Kommissyi, spór iaki zachodził, mieniący się bydź ukrzywdzonym, udać się może do Kommissyi Woiewódzkiéy, i żądać rozstrzygnienia sporu.

Artykuł 10.

Postanowienie ninieysze od dnia ogłoszenia ma bydź wykonane, czego dopełnienie i umieszczenie w Dzienniku Praw Kommissyom Rządowym Oświecenia i Wyznań Religyinych, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Policyi, Przychodów i Skarbu, w czém do któréy należy polecamy.

Działo się w Warszawie na Posiedzeniu Rady Administracyinéy dnia 2. Marca 1816 Roku.

(podpisano) Zaiączek.

Minister Spraw  
Wewnętrznych i Policyi  
(podpisano) T. Mostowski.  
   
  Radzca Sekretarz Stanu, Jenerał Brygady
  (podp.) Kossecki.
   
  Zgodno z Oryginałem
  Radzca Sekretarz Stanu, Jenerał Brygady
  (podp.) Kossecki.
   
Zgodno z Wypisem.  
Minister Sprawiedliwości  
Wawrzecki.  


Dzień ogłoszenia d. 3. Kwietnia 1816. Roku.


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).