Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie/Mogiły Soroki, Nepromacha i Praxedy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Wajdelotka Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie • 24. Mogiły Soroki[1], Nepromacha i Praxedy • Lucjan Siemieński Mogiła Perepiat i Perepiatycha
Wajdelotka Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie
24. Mogiły Soroki[1], Nepromacha i Praxedy
Lucjan Siemieński
Mogiła Perepiat i Perepiatycha

Praxeda, władczyni Kalnika, miała wojnę z sąsiednim władzcą Nepromachem; drugi jéj sąsiad Soroka, chcąc ją wspierać swém wojskiem, przyprowadził je pod Kalnik, a Praxeda wziąwszy go za oczekiwanego Nepromacha, stoczyła z nim bitwę, w któréj Sorokę położyła trupem. W ostatniéj chwili błąd swój poznawszy, usypała w pamięć poległego mogiłę, a we dwóch drugich złożyła pobitych w tym boju obu wójsk mężów. Lecz zaledwo robotę tę skończyła, gdy nadciągnął Nepromach. Praxeda nieufając uszczuplonemu przeszłym bojem swojemu wojsku, wyzwała w osobisty bój Nepromacha, w którym wzajemnie siebie pomordowali; a na ich zwłokach wojska ponasypywały mogiłę.
W późniejszych czasach, na szczycie mogiły Soroki miał wyrosnąć dąb ogromnéj wysokości, a na jego wierzchołku położono blachę, dla rospalania na niéj ognia ostrzegającego okolicznych mieszkańców o zbliżaniu się nieprzyjaciela.







  1. Mogiła Soroki leżąca przy Kalniku w powiecie lipowieckim, dziś jest roskopaną, lecz z pozostałéj jéj części wnosić można, że mogła być na 200 sążni wysoką.