Opis Lublina jako przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
>>> Dane tekstu >>>
Autor Władysław Zieliński
Tytuł Opis Lublina
Podtytuł jako przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice
Data wydania 1876
Wydawnictwo Księgarnia S. Arcta
Miejsce wyd. Lublin
Źródło skany na commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: Pobierz Cały tekst jako ePub (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako PDF (z zewnętrznego serwera) Pobierz Cały tekst jako MOBI (testowo) (z zewnętrznego serwera)
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
OPISLUBLINA


jako

Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice

nakreślił

Władysław K. Zieliński.z planem miasta
LUBLIN
Nakładem Księgarni S. Arcta.


1876.ДОЗBОПЕНО ЦЕНЗУРОЮ.

Варшава 29 Октября (10 Ноября) 1874 года.w Drukarni Wł. Kossakowskiego.


Plan Lublina.jpgSŁOWO WSTĘPNE.

Z uwagi, iż dziełka służyć mogącego za przewodnika po mieście, nie ma, nakreśliłem niniejsze, w nadziei iż wymaganiom nie tylko miejscowéj lecz i przyjezdnéj Publiczności zwiedzającéj Lublin zadosyć uczynionem będzie.
Oddając tę pracę moją do użytku publicznego, mam to przekonanie wewnętrzne, że przyczynię się do rozbudzenia chęci poznania miejscowych pamiątek, w skutek czego otoczone będą publiczną opieką, która nie dozwoli im marnie zaginąć.
Przewodnik niniejszy jako służyć mający jedynie dla zwiedzających miasto, jest jak najtreściwszym opisem wszystkich pamiątek Lublina, z krótkim poglądem na dzieje i życie jego; — i w ten sposób ułożony, iż każdy ze zwiedzających z tą książką w ręku, miasto całe i jego pamiątki bez niczyjéj pomocy poznać może. Osoby pragnące lepiéj i szczegółowiéj zapoznać się z historyją Miasta Lublina, jako też z jego gmachami, pamiątkami, przywilejami i t.d. odsyłam do mojéj Monografii Lublina, które to dzieło niebawem w druku się ukaże.
Dziełko niniejsze oddając do użytku publicznego, poważam się polecić je łaskawym względom Szanownych Lublinian i w ogóle całéj Publiczności umiejącéj szanować pamiątki minionéj przeszłości.

Lublin dnia 18 Sierpnia 1874 r.

Wł. K. Zieliński.
I.II.III.IV.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Władysław Zieliński.