Gospodyni Litewska/Przedmowa

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Anna Ciundziewicka
Wincenta Zawadzka
Tytuł Gospodyni Litewska
Wydawca Józef Zawadzki
Data wyd. 1873
Miejsce wyd. Wilno
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
PRZEDMOWA.

Wiele jest u nas dzieł o gospodarstwie żeńskiém pisanych, żadne jednak dotąd celowi swemu prawdziwie nie odpowiedziało. Po większéj części sposoby i rady w nich zawarte, są imaginacyjne, w głowie tylko piszącego wylęgłe, a żadną praktyką nie stwierdzone: na kilkunastu artykułach, znajdzie się ledwo jeden, prawdziwie użyteczny i dający się do naszego domowego gospodarstwa zastosować. Dla bałamuctwa więc i zagmatwania tych ksiąg, nikt z nich korzystać nie może. Peryodyczne mają jeszcze tę niedogodność, iż odsyłając czytelnika od tomu do tomu mordują go i nudzą nakoniec; a tak chciwie z początku kupiona książka, idzie wkrótce powiększyć liczbę tych, co nieużyteczne miejsce w domu zajmują. Pod względem tylko Ogrodów i Kuchni, mamy prawdziwie zadawalające dzieła ś. p. Strumiłły i Szytlera. Te mając w ręku młoda Gospodyni, może już sama, stół swój i ogród urządzić; ale inne artykuły gospodarstwa są dla niéj zupełnie obce; modne jéj bowiem teraźniejsze wychowanie, wyłącznie naukom i talentom poświęcone, nie oswoiło ją bynajmniéj z zatrudnieniami Gospodyni i Pani domu. Sługi też nasze po większéj części, nie umiejąc myśleć i zastanawiać się same nad licznemi gałęziami gospodarstwa im powierzonego, machinalnie tylko działają, i jeśli się im przypadkiem raz uda jaką rzecz dobrze zrobić, tedy tęż samą potém dziesięć razy zepsują. Zamiarem mym przeto w tém dziełku, jest dać stałe i pewne na wszystko przepisy i prawidła, według których postępując, każda Gospodyni zawsze i wszędzie będzie miała żywioły i ptastwo licznie rozmnożone i dobrze utrzymane, jak najmniejszym kosztem. Znalazłszy zaś tu na wszystko pewne i niezawodne miary i wagi oznaczone, będzie mogła najdoskonaléj i co rok jednostajnie a niechybnie uzapasić swoją śpiżarnię i apteczkę, nie tylko w najdelikatniejsze konfitury, likiery i przysmaczki; ale co ważniejsza, w tak proste na pozór, a tak trudne jednak do jednostajnego zawsze urządzenia, artykuły wędzone, solone i kwaszone. Mam więc przeto nadzieję, iż Gospodyni Litewska, razem z Ogrodami Północnemi i Kucharzem dobrze usposobionym, nieodbitą się stanie doradczynią każdéj Pani domu.
Pisząc jedynie dla kobiet i o gospodarstwie żeńskiém, nie miałam wcale zamiaru uczyć mędrszych od siebie mężczyzn-gospodarzy; jeżelim zaś w tém dziełku umieściła artykuły, tyczące się uprawy roli, uczyniłam to jedynie przez wzgląd, iż wiele jest bardzo dam, skazanych przez nieszczęśliwe okoliczności na zajmowanie się również gospodarstwem męzkiém jak i żeńskiém. Dla nich więc tę pracę moją poświęcam — oby ona mogła im być równie użyteczną, jak chęci moje dopomożenia im w ich trudach są szczére.

separator poziomy


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: Anna Ciundziewicka, Wincenta Zawadzka.