Bajka Sabały

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor Bronisław Dembowski
Tytuł Bajka Sabały
Pochodzenie Wisła, 1896, T.10, z.2
Redaktor Michał Arct
Wydawca Michał Arct
Data wyd. 1896
Druk Józef Jeżyński
Miejsce wyd. Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


BAJKA SABAŁY.[1]


S

S dáwna u nas béła ta gwara między ludziami o zaśnioném wojsku, co má skądsi na pomoc wyjecháć.
Ba, przecie béł taki kowál w Kościeliskach, co im chodził konie kuć. Przyseł raz woják do niego, juźci padá: „My haw nie prec, w Ornáku stoimy, pódzies nám konie kuć.” Narobił moc podków i poseł z ónym wojákiem — a hań w Ornáku, popod skałe, kryjome miejsce, dziurá do ziemi; wieźli do ty piwnice, godna tego béła przestroność: toz to moc wojska na koniach stoi, sytko zaśnione w siodłach, głowy poschylane na piersi, pojeden siedzi przy koniu na ziemi, powódki dzierzy w ręcach i śpi. Kowál od strachu nic nie pedziáł, ino chodzi wartko od konia do konia, podkuł sytkie, piniędzy mu dali, co mu sie patrzyło, toz to poseł, i zawarło sie za nim.
A i Fránek Kostka ze Siziny, znáłek go, dobry gazda i kowala we wsi nad niego nie było, to mi tyz gadáł, jako raz poseł, cy z chałupy do pola wyźréć, cy kany, — a tu widzi na trzynastu białych koniach jakisi wojáków. Juźci pytá: „A to panowie zdaleka?” — „Ni — pojadajom, — my tutejsi, my jest wojsko nie prec z tela, w Babigórze stoimy; kie pora przyńdzie, na pomoc pódziemy.“
To zaś pote, świniá (przepytujem) tego gazdy kansi sie straciła; juźci posła za niom dziwka i zasła do ty dziury, kany wojácy spali, kázdy przy swoim koniu śpi schylony, ta zaś świnia popod żłoby, jé tén obrok, co go konie ozsypały. Dziwka skrzyknęna na niom: „Ksy, ksy!“ — Toz to jeden woják głowe dźwignon, co to burniawe robi, — ba wirny mu zara nákazuje: „Śpij, śpij — jesce nie cás!”
Juźci dziwka od strachu uciekła, a za niom ino klupło — zawarła sie dziura.

Zapisał Bronisław Dembowski.Przypisy

  1. Bajkę tę zapisał z ust znanego Jana Sabały Krzeptowskiego, w Zakopanym, zasłużony badacz ludu tamecznego, nieżyjący już Bronisław Dembowski. Por. Wisła, VI, 140 i VII, 801.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Bronisław Dembowski.