Wiadomości bieżące, rozbiory i wrażenia literacko-artystyczne 1880/10. VI

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Henryk Sienkiewicz
Tytuł Wiadomości bieżące, rozbiory i wrażenia literacko-artystyczne 1880
Pochodzenie Gazeta Polska 1880, nr 126
Publicystyka Tom V
Wydawca Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Gebethner i Wolff
Data powstania 10 czerwca 1880
Data wyd. 1937
Druk Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Miejsce wyd. Lwów — Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały zbiór artykułów z rocznika 1880
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


168.

Wieści teatralne. Artyści opery odbywają codziennie dwie próby z oper: Kopciuszek Rossiniego i Gwebrowie Hertza.
Reżyseria dramatu powtarza próby z Fausta Goethego.

169.

Krąży wiadomość, że wkrótce przybyć ma do nas na gościnne występy panna Reszke, znakomita śpiewaczka z Opery paryskiej, występująca obecnie w Madrycie.
Oczekują również przybycia Rychtera i pani Lüde z Krakowa.

170.

Na wystawę koni przybyły już konie książąt Michała i Bohdana Ogińskich, Czarnowskiego, Horodyńskiego, Mańkowskiego, Szerszeńskiego, hr. Stanisława Zamoyskiego z Podzamcza, Jarockiego Emeryka z Podola, Kronenberga etc.

171.

Wystawa tkacka została przedłużoną aż do 25 czerwca w tym celu, by ją mogli zwiedzić wieśniacy przybywający na jarmark wełniany, wyścigi i wystawę koni.

172.

Instytut Leśny. Przedstawiony został Radzie Państwa nowy projekt Instytutu Leśnego. Kurs ma w nim być czteroletni, stopnie zaś naukowe będą odpowiadały uniwersyteckim.

173.

Związki małżeńskie. Wiadomo, że były minister Oświecenia wydał rozporządzenie, wzbraniające studentom wstępować w związki małżeńskie. Owoż, według zapewnień dzienników petersburskich, rozporządzenie to miało być odwołane; obecnie jednak Nowosti donoszą, że dzisiejszy minister postanowił utrzymać je nadal.

174.

Towarzystwo Dobroczynności czyni starania o przeniesienie wystawy ruchomej obrazów malarzy polskich z Resursy Kupieckiej do Ratusza. Myśl to dobra, w Ratuszu bowiem wystawa byłaby zwiedzana nierównie liczniej.

175.

Brązowe medaliony Kraszewskiego, przeznaczone jako premia dla członków Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, rozdane zostaną w roku bieżącym.

176.

Nowa ulica. Podniesiony został znowu projekt przecięcia ulicy między Miodową a Bielańską. Ulica ta przeszłaby, jak mówią, przez ogród pokapucyński.

177.

W Ciechocinku spodziewają się tego roku ogromnego zjazdu gości. Dotychczas bawi już 500 osób, każdego zaś dnia przybywają nowi pacjenci.

178.

Lichwa. Gazeta Lubelska donosi o nadużyciach lichwiarskich, przechodzących wszelkie możliwe granice. I tak, pewien młody człowiek, biorąc 470 rubli, podpisał weksel na rs 24,000 (wyraźnie: rubli dwadzieścia cztery tysiące), drugi raz za 120 na 6,300, trzeci raz za 140 na rs 7,000.
Na szczęście interwencja prawa poskromiła nieopatrzność młodzieńczą i apetyt lichwiarzy.

179.

Talent. Gazeta Lubelska donosi, że w lubelskiej szkole żydowskiej znajduje się chłopiec nazwiskiem Rubin Frydman, okazujący nadzwyczajne zdolności do rzeźbiarstwa i snycerstwa. Wyrabia on bez żadnych wskazówek nader piękne i delikatne przedmioty z drzewa, jak np. szachy itd. Kilku zamożniejszych ludzi w Lublinie postanowiło podobno poprzeć talent młodego Izraelity.

180.

Przegląd Lekarski (krakowski) donosi, że w Serbii mieszkają i zajmują wyższe posady medyczne następujący nasi rodacy: dr Aleksander Bohdanowicz, dr Roman Dalmajer i dr Kazimierz Staniszewski.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Henryk Sienkiewicz.