Strona:Włodzimierz Bzowski - Nie rzucim ziemi zkąd nasz ród.pdf/46

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tem ziarna, ale i w tym kierunku można wiele zrobić przez urządzanie własnych społecznych piekarni i młynów, a wreszcie śpichrzów zbożowych, któreby nadmiar ziarna z okolicy kierowały do miejsca zapotrzebowania.
Oto podstawowe zadania kółka rolniczego. Dadzą się one wypełnić, gdy kółka działają nie w odosobnieniu, ale w łączności, która im umożliwia zbiorowemi siłami przełamanie większych trudności. W drugiej części niniejszej książeczki jest mowa o zbiorowej działalności naszych kółek przed wojną—widać na tym przykładzie, jaką wagę ma to zjednoczenie w działaniu.
Prócz wymienionych działań kółko rolnicze ma jeszcze często na uwadze cały szereg spraw ogólnego znaczenia, naprzykład przyczynia się do zakładania ochronek dla dzieci, warsztatów przemysłu drobnego, zwłaszcza tkackich, przygotowuje budowę domu ludowego, w którym wszystkie zakłady społeczne mogą znaleźć pomieszczenie, a ludzie — miejsce godziwej zbiorowej rozrywki. Wogóle energja i myśl społeczna zarządu kółka mają szerokie pole do działania. Sprawy kobiecego gospodarstwa — przy właściwym podziale zadań — znajdują ujęcie w osobnych kobiecych kółkach ziemianek, obecność kobiet jednak na zebraniach kółek rolniczych tylko dodatnio wpłynąć może na ich działalność, wiadomo bowiem, że mężowi łatwiej się wziąć do tego, co i kobieta rada widzi, a zasię temu nie przeszkadza, rozumiejąc pożytek.
Wskutek dotychczasowych warunków naszego życia kółka ujmowały nieraz w swoje ręce takie nawet