Strona:Władysław Abraham-Początki prawa patronatu w Polsce.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tém więcéj u nas, gdzie brak źródeł dotkliwie czuć się daje, badanie jeszcze większe napotyka trudności. Przeszkodę należytego ocenienia stosunków stanowi nadto okoliczność, że u nas terminologia aktów prawnych nie wytwarzała się samoistnie, że zapożyczano ją wraz z formułami aktów z Zachodu, przez co nie zawsze mogła odpowiadać stosunkom i pojęciom rzeczywistym, których cechy charakterystyczne, wskutek tego w dokumentach naszych się zacierają. A tyczy się to przedewszystkiém określenia prawa własności i uprawnień z prawa tego wypływających. Dlatego téż, chcąc o stosunkach owych, o ile dotyczą i naszego pytania, wyrobić sobie jakieś zdanie pewniejsze, więcéj nam przyjdzie polegać na faktach w dokumentach podanych, aniżeli na terminologii, która niejednokrotnie mylne może wywołać wnioski.

Najdawniejsze nasze źródła dziejowe podają również przykłady bogatego i szczodrego uposażenia kościoła tak dobrami ruchomemi jak nieruchomościami. O Bolesławie Chrobrym opowiada Gallus, że „erga divinum cultum in ecclesiis construendis .. devotissimus existebat", że „sanctam ecclesiam exaltabat eamque donis regalibus adornabat[1], a pierwsze dokumenta, jakie posiadamy, dotyczą właśnie fundacyj na rzecz klasztorów i biskupstw, przekazywania im licznych dóbr ruchomych i włości a nawet całych kasztelanii[2] (podobnie jak na Zachodzie hrabstw[3]), tudzież udzielania coraz to liczniejszych przywilejów i immunitetów. Włości te nadają kościołowi tak panujący jak i osoby prywatne a na oznaczenie aktu prawnego, który w tych przypadkach do skutku przychodził, używają źródła wyrażeń conferre, donare, tradere, dare[4] widocznie więc miało miejsce odstąpienie dóbr nieruchomych tytułem darmym.

  1. Gallus lib. I. c 11 i 9. Mon. Pol hist. I. str. 407 i 405
  2. Np. Kod Dypl. WPol. I. Nr 7, Cod dipl. Pol. II. Nr 1, Kod. katedry krak. II Nr. 4, zresztą zob Smolka Mieszko Stary str 90 i nast.
  3. Waitz Verfassungs Geschichte VII str. 236 i 256 263.
  4. KDWP. I. Nr. 8, 11, 12, 23, 31, 34 itd.