Strona:Stanisław Załęski - Jezuici w Polsce T. 1 Cz. 1.djvu/332

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

podnieśli carscy na sesyi 16-ej 7 stycznia. Już w poufnych nocnych konferencyach z legatem nalegali na niego, aby w przyszłym instrumencie pokoju dany był carowi tytuł: Dominus Magnus imperator, Magnus Dux Moscoviae, Czar Casani et Czar Astrahani, Dominus Livoniae. Odmówił im tego stanowczo legat, dowodząc, że tytuł imperatora przysługuje tylko katolickim panom, nadać go może jedynie papież, u niego więc, przyjąwszy pierw katolicyzm, czynić należy o to starania. Tytuł „pana Inflant“ nie ma sensu, skoro całe Inflanty car oddaje królowi polskiemu i biorąc Moskala za suknię, jeżeli rzecze: zdejmiesz tę szatę i oddasz mi ją, ażali jeszcze nazywać się możesz jej panem? Mimo tej odmowy, carscy posłowie wnieśli te same zadania na

    i zostawiono decyzyi cara. Radzono nad formalną stroną oddania zamków obrazów świętych, armat i t. d., nad wymianą jeńców.
    Na sesyi 12 tej 1. stycz. 1582. Polacy oddali Siebież carowi. Pokój ma stanąć na lat 8. Z Dorpatu władyka i cała moskiewska kolonia z obrazami świętych i aparatami cerkiewnemi pod eskortą polską bezpiecznie przeprowadzoną zostanie do granic Moskwy. Debatowano nad tem także na sesyi 14.
    Na sesyi 13 i 14-tej 2 i 5. stycznia znów podnieśli Polacy kwestye praw tytułu cara do Inflant, usunął ją szczęśliwie legat. Zaproponował, aby Polacy sporządzili dokładny spis zamków, wsi do nich należacych i granic, słowem wszystkiego co Moskwa dzierży w swych rękach, unikając starannie w listach i pismach tytułu „car, pan Inflant“. Zamków inflanckich w rękach Moskwy było 34. Szwedzi zajmowali 11 zamków, Polacy oddać mieli Moskwie 5 zamków moskiewskich. Wielkie Łuki, Zawołocie, Newel, Chołm, Siebież i odstąpić od Pskowa.
    Sesya 15-ta 6. stycznia. Zamki opróżnione być mają obustronnie w ciągu 8 tygodni, od dnia podpisania pokoju. Sporów co do wymiany jeńców nie chciał rozstrzygnąć legat, zostawiając to królowi i carowi Odczytano drugi instrument carski, nadający jasno, wyraźnie obszerną plenipotencyą carskim posłom.
    Sesya 16 i 17 ta 7 i 8. stycznia, zeszła na kwestyi tytułów carskich.
    Sesya 18-ta d. 19 stycznia. Odczytywano i poprawiono tekst obydwóch instrumentów pokoju. Spisywano zamki i ich granice. Zabezpieczono od najazdu obustronne posiadłości pokojem nabyte.
    Sesya 19 i 20 ta 11. stycznia burzliwa, prawie do zerwania układów dochodzi, bo carscy bezczelne wnoszą pretensye (patrz tekst).
    Sesya 21-sża ostatnia 15. stycznia Znów grozi zerwanie dla pretensyj carskich posłów. Protestacya polskich co do Inflant szwedzkich. Podpisanie pokoju.