Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/371

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 325 –

drążek gg przyciśnie go do tasiemki papierowéj ll posuwającéj się po kółeczku minutowém a, to kółeczko miejsce piórka albo grafionu zastępujące, zanurzone będąc w miseczce k napełnionéj tuszem, robi właściwie mówiąc punkty na tasiemce, skutkiem peryodycznego przyciskania się do tasiemki i opadania; ale ponieważ te przerwy między punktami, jak przerwy między drganiami wagonu, są nieskończenie małemi, przeto, punkty te zlewają się w jedną całość, i stanowią czystą nie przerywaną linię prostą. Gdy się zaś pociąg zatrzyma wśród drogi, albo na stacyi, merkuryusz także oscyllować przestaje i w środku, gdzie pływak stoi, w skutek właściwéj sobie natury, wznosi się cokolwiek do góry, a tém samém podnosi również do góry pływak: ten oddala koniec. wahadełka gg opatrzonego piórkiem od tasiemki papierowéj, która swoją drogą za pomocą przyrządu zegarowego przez kółeczko zębate a posuwa się daléj, nie mając na sobie żadnego śladu, dopóki nie ruszy się znowu pociąg. Z długości zatém linijek czarnych i przerw między niemi białych, ocenia się jak najdokładniéj szybkość jazdy i długość postoju całego pociągu, gdziekolwiek takowy wypadnie.
Aparat winien być umieszczony w pociągu przynajmniéj na 3 minuty przed jego odejściem, a wyjęty nie prędzéj nad 3 minuty po przyjściu na stacyę końcową. Poczém kontrolujący odwija taśmę z bębenka c i czyni sprawozdanie o ruchu pociągu. Mechanizm raz nakręcony działa przez 50 godzin; po upływie tego czasu, winien być znów nakręcony. Tasiemka nie powinna być sklejana, lecz składać się z jednéj sztuki. Aparat winien być na klucz zamknięty, który powinien się znajdować w rękach urzędników kontrolujących, na stacyach końcowych.
Aparat tak należy ustawić, aby drążek gg znajdował się na płaszczyźnie prostopadłéj do podłogi wagonu, i równoległéj od osi tegoż wagonu, a nadto, aby się znajdował w kierunku