Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/28

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

i posypać niemi kaszę na półmisku. Na smaku od grzybków, zrobić obfity sos grzybowy ze śmietaną, dodać do sosu resztę pokrajanych grzybków i wlać połowę tego sosu w środek kaszy, ułożonej w wieniec na półmisku, drugą połowę podać w sosjerce.
KASZA PERŁOWA ZE SŁONINĄ. Ugotować dobrze rozklejoną kaszę perłową, jak wyżej, dodając do niej zamiast masła trzy łyżki topionej słoniny. Piętnaście deka młodej słoniny pokrajać w duże, lecz cienkie płatki (5✕5 centymetrów). Roztopić na patelni, uważając, aby płatki się niezbyt pokurczyły i pozostały całe. Gotową już kaszę osolić, jeszcze doskonale wybić, ułożyć w górkę na półmisku. Na szczycie górki uformować wgłębienie, wlać w nie resztę topionej słoniny, a wokoło na kaszy ułożyć zrumienione płatki słoniny. Kasza ta żadnych innych dodatków nie potrzebuje.
PĘCZAK Z GROCHEM. Trzydzieści deka pęczaku namoczyć w wodzie na noc całą. Jednocześnie namoczyć w zimnej wodzie ćwierć kilo dobrego grochu, zielonego lub żółtego „Wiktorja“. Groch zagotować w wodzie bez soli, przykryć pokrywą, wstawić w piec, aby się ładnie ugotował i nieco uprażył. Pęczak ugotować na niezbyt gęstą kaszę, wlać weń parę łyżek słoniny topionej, wybić mocno łyżką, aby się rozkleił. Na chwilę przed podaniem osolić groch i pęczak, zmięszać razem, ułożyć w górkę na półmisku. Polać bardzo obficie topioną słoniną ze skwarkami.
PĘCZAK Z SOSEM GRZYBOWYM. Gotuje się zupełnie tak samo, jak kasza perłowa, potrzebuje tylko więcej czasu do ugotowania. Można w połowie gotowania dolać doń część smaku z grzybów, przeznaczonego na sos, i razem z tym sosem rozbijać kaszę, aby się dobrze rozkleiła.
KASZA JĘCZMIENNA WYPIEKANA. Na wrzącą wodę (litr) wsypać czterdzieści deka suchej kaszy jęczmiennej lub orkiszowej, zagotować mocno, odstawić na brzeg blachy, aby napęczniała. Foremkę ogniotrwałą lub nelsonkę wyłożyć całą płatkami słoniny (najlepiej wędzonej). Nawpół ugotowaną kaszę wymięszać z dziesięcioma deka topionej słoninki z bardzo drobnemi skwarkami, osolić, przełożyć do formy, pokryć cienkiemi płatkami słoniny i wstawić w piec na trzy kwadranse. Podając, wyrzucić na półmisek; jeśli udana, powinna wypaść, jak babka. Do takiej kaszy wybornie smakuje zsiadłe mleko, lub też w sosjerce podana kwaśna śmietana.
KASZA SMAŻONA. Można na nią użyć kaszy jęczmiennej lub hreczanej, doskonale rozgotowanej, rozłożonej warstwą grubą na półtora centymetra na desce, lub na półmisku i tak zastudzonej. Z takiej